Zanim zamieścicie Państwo komentarz z prośbą o pomoc – proszę się zapoznać z tematem "Wygląd rany po ekstrakcji , możliwe dolegliwości , domowe metody radzenia sobie z bólem po ekstrakcji"

proteza szkieletowa – wady i zalety

W przeciwieństwie do protez osiadających akrylowych proteza szkieletowa nie osiada na błonie śluzowej (nie uciska kości). Protezę tą można jednak wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych (nie można jej wykonać przy bezzębiu całkowitym). Pozostałe zęby filarowe,na których będą się opierały klamry muszą być solidne (długi korzeń,nie zniszczona korona). Proteza ta zbudowana jest z metalu,tak więc jest solidna a zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym jest ograniczony do minimum (co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z odruchem wymiotnym). Zęby osadzone są jednak w akrylu,który jest połączony z tymże metalem. Przy lekkim uśmiechu widzimy więc tylko zęby i ewentualnie różowy akryl,który imituje dziąsło. Proteza utrzymuje się w buzi za pomocą klamer,które inaczej niż w protezach osiadających,nie obejmują zęba dookoła,lecz opierają się głównie na powierzchni zgryzowej. Przy tej protezie możliwe jest zastosowanie elementów precyzyjnych: kuleczek,zamków,zatrzasków,zasuwek itd. które jak zamek do klucza pasują do anatomii pozostałych zębów (proteza przy zakładaniu robi „klik” i zasuwka trzyma protezę na miejscu). Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów,którzy obawiają się wypadnięcia protezy podczas wykonywania codziennych czynności np.: muzyk który gra na trąbce.

Najważniejsze zalety tej protezy:

 1. Nie osiada na dziąśle,nie uciska kości i tym samym nie powoduje zaniku kości
 2. świetnie trzyma się w buzi za pomocą klamer,zatrzasków,zasuwek itd.
 3. zasięg jej płyty,czyli jej wielkość jest ograniczona – łatwiej się do niej przystosować
 4. nie niszczy zębów filarowych
 5. duża wytrzymałość materiałów – płyta wykonana z metalu

Kilka jej wad:

 1. wysoka cena dwóch protez,góra-dół – około 1400-1600 zł (przy dodatkowych elementach,które zapewniają o wiele lepsze utrzymanie protezy w buzi cena protezy rośnie)
 2. można ją wykonać tylko jeśli pozostały w jamie ustnej zęby,które gwarantują dobre,solidne podparcie dla protezy
 3. rzadko ale jednak – alergia na metal

Pomimo większej ceny tej protezy warto w nią zainwestować. Najważniejszą jej zaletą , moim zdaniem, jest brak szkodliwego działania tej protezy na tkanki otaczające, co można zaobserwować przy protezach osiadających (zanik kości powoduje typowy starczy wyraz twarzy u pacjenta – żuchwa jakby wysunięta do przodu,kąciki ust zapadnięte a warga dolna nachodzi na górną)

lek.dent
Tomasz Zdziarski

Reklamy

125 Komentarzy

 1. zmartwiona

  jaki jest orientacyjny kosztt protez???
  czy usunąc prawą dolną szóstkę, gdzie są doprzeleczenia kanały odbudowa ,korona do zalożenia?? Koszt 1000zł!!!! czy ją usunąc i zainwestować w protezę szkieletową lepszą ?
  inne ubytki z tej strony to7,8?? ta ósemka była skrzywiona trochę bocznie bo nie było na nią miejsca. Po przeciwnej stronie na dole brak 5,6.
  górna szczeka
  5,6,7 prawa strona brak oraz 5 polewj stronie (wchodzi w grę założenie mostu) proszę o radę.

  21 kwietnia 2012 o 07:42

  • Witam,

   proszę Pani na podstawie takie opisu nie zaplanuje się leczenia, trzeba obejrzeć zdjęcie,rozeznać się w możliwościach leczenia poszczególnych zębów,zapoznać z ich rokowaniem (leczyć czy usunąć). Przeważnie,kiedy da się zrobić most,to jest to lepsze dla pacjenta rozwiązanie,oszczędzające zęby,kość i dziąsło.

   pozdrawiam
   lek.dent. Tomasz Zdziarski

   24 kwietnia 2012 o 15:16

 2. wladek

  Dzien dobry.
  W górnej szczęce nie mam po lewej stronie 6,5 4 po prawej2,3,5,6. Co pan sądzi o protezie nylonowej elastycznej? wp.

  23 września 2012 o 23:38

  • Witam,

   nigdy nie robiłem takiej protezy – nie mam wyrobionego zdania na ten temat 😦

   pozdrawiam

   29 września 2012 o 13:17

 3. erka

  a’ propos tytułu Pańskiej strony – zastrzyk pisze się inaczej 🙂

  1 grudnia 2012 o 06:19

  • Witam,

   tak, wiem, dziękuję – ale to taka ironia

   1 grudnia 2012 o 19:59

 4. malina

  Witam,
  brakuje mi górnej czwórki, a po drugiej stronie piątki, co Pan by mi doradził, implant czy protezę szkiletową , most?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  19 grudnia 2012 o 14:33

  • Witam,

   jeżeli może sobie Pani pozwolić na implanty i można je u Pani „wkręcić” to decydujemy się na implanty. Most wiąże się z oszlifowaniem zębów okalających lukę (trójki i piątki po jednej stronie oraz szóstki i czwórki po drugiej) na 0,8-1mm. Czasami szkoda szlifować zębów,które są całkowicie zdrowe i ładne. Trzeba to rozważyć. Być może zęby okalające lukę są i tak z wypełnieniami,przebarwione,martwe,do leczenia kanałowego itd. Pod mostem trzeba codziennie wieczorem czyścić specjalną szczoteczką – co nie oznacza,że most powoduje kumulowanie się resztek pokarmowych. Przęsło mostu jest tak ukształtowane,żeby ulegało samooczyszczaniu,niemniej jednak trzeba chronić zęby filarowe i dziąsło pod mostem.

   pozdrawiam

   20 grudnia 2012 o 11:31

 5. malina

  Dziękuje za odpowiedź i ten blog- jest naprawdę świetny.
  Mam jeszcze pytanie po usunieciu tej piatki dr chciał odrazu wszczepić mi implant, nietstey doszło do naruszenia dna zatoki i zakończyło sie włozeniem do srodka jakies membrany i preparatów kosciozastępczych (biomateriał) rana zaszyta, teraz już ok, ketonal potrafi działać cuda:) , ale czy mi się to wszystko zagoi, jestem cztery dni po i odczuwam ból skroni , ucha i tak jakby wszystkie zęby mnie bolały, dostałam antybiotyk i płucze płynem stomatologicznym, rana ładnie sie goi, gorzej z tym samopoczuciem ogólnym. Czy to mi przejdzie? Pozdrawiam

  20 grudnia 2012 o 16:01

  • Witam,

   takie rozpieranie/ból po implantacji trwa 3-4 dni

   pozdrawiam

   20 grudnia 2012 o 19:55

 6. basia

  witam ja mam takie oto pytanie brakuje mi górnej 1 2 3 zdecydowałam się na proteze szkieletową pani stomatolog zrobiła mi i bardzo seplenie w tej protezie nie wiem co mam teraz zrobić proszę mi odpowiedzieć co to za przyczyna , z góry dziękuje.

  20 grudnia 2012 o 19:02

  • Witam,

   proszę czytać na głos w protezie. Może trzeba będzie wycieńczyć płytę protezy tam gdzie brakuje zębów?

   20 grudnia 2012 o 22:37

 7. basia

  Witam
  chodzę już dwa tygodnie w protezie szkieletowej i czytam na głos i dalej jak sepleniłam tak seplenię żadnej poprawy nie ma 700 zł wywalone w błoto nie wiem co teraz mam robić proszę o poradę.

  30 grudnia 2012 o 19:23

  • Witam,

   czy proteza spada? jest ruchoma? wstaje przy jedzeniu? wchodzą gdzieś tam resztki pokarmowe? jeśli tak jest to trzeba pomyśleć o podscieleniu jej. Być może uzupełniane były zęby w odcinku przednim – wtedy może pomóc skrócenie płyty protezy.

   pozdrawiam

   30 grudnia 2012 o 20:09

 8. basia

  Witam nic nie spada nie jest ruchoma ciasno siedzi jak ją nosze to mnie bolą zęby te na których są osadzone klamry już się wstydzę iść do tej pani stomatolog co mi robiła tą protezę

  1 stycznia 2013 o 20:00

  • nie ma mowy o wstydzie,korekty trzeba robić aż będzie dobrze – ja czasami robię 4-5 korekt zanim pacjent powie „o!teraz dopiero jest super”

   4 stycznia 2013 o 22:09

 9. basia

  ja się wybieram ale już do innej pani stomatolog tylko nie wiem czy ona coś poradzi czy trzeba będzie robić całkiem nową protezę a tą do kosza wyrzucić

  5 stycznia 2013 o 15:00

 10. aggi

  Czy do wstawionych dwóch implantów można wstawić protezę szkieletową ?
  Czy można usunąć 5 zębów i w tym czasie wstawić 4-6 implantów?

  6 stycznia 2013 o 00:56

  • Witam,

   proteza szkieletowa trzyma się raczej na zębach naturalnych. Na 3-4 iplantach u góry lub 2-3 implantach na dole (to już jest taka najmniejsza ilość implantów) można osadzić protezę na lokatorach. W protezie są wtedy takie otwory pasujące do implantów. W przypadku protezy górnej można by wtedy ograniczyć zasięg płyty podniebiennej.

   Można usuwać zęby i od razu implantować.

   pozdrawiam

   10 stycznia 2013 o 09:08

 11. ewa

  mnie czeka proteza na dole akrylowa a u gory szkieletowa cos okropnego w uzyciu

  20 stycznia 2013 o 23:28

  • Witam,

   do protezy szkieletowej pacjenci przystosowują się bardzo szybko – nie spada,nie upośledza wymowy. Gorzej z protezą akrylową – może można wykonać u Pani protezę na 2-5 implantach? bez klamer,utrzymanie na podłożu świetne.

   pozdrawiam

   26 stycznia 2013 o 17:46

 12. Wita.m!
  Nie miałam górnej 4, stomatolog opilowal mi 5 i zalożyl koronę. Niestety wypadła po tygodniu.Następnie oszlifował mi 6 i założyl nowa koronę. Wytrzymała trochę dłużej ale pękła. teraz kazał mi wyrwać 5 i zaproponował częciową protezę. zrobiłam jak kazał, ale zastanawiam się nad materiałem, poniewaz jestem uczulona na metal.Proszę o radę.

  27 stycznia 2013 o 17:43

  • Witam,

   proszę podesłać zdjęcie RTG pantomograficzne,to spróbuję coś więcej powiedzieć. Bo tak w ciemno…to nie wiadomo zupełnie nic. Skoro Pan doktor zaproponował plan leczenia,to Pani może albo to zaakceptować albo nie. Alergia jest na konkretny metal? Nikiel? To może zrobić zwykłą akrylową?

   pozdrawiam

   27 stycznia 2013 o 19:57

 13. veto

  Ile na obecny dzien kosztuje proteza szkieletowa? Góra i dół. Przyznam, że zależy mi na czasie, więc prosiłbym o jak mozliwie najszybszą odpowiedź.
  Serdecznie dziekuje za odpowiedz

  1 lutego 2013 o 06:29

  • Witam,

   proteza szkieletowa kosztuje w gabinecie koło 800-1000 zł. A więc dwie protezy to koszt koło 2000 zł.

   2 lutego 2013 o 17:59

 14. Witam. Brakuje mi kilku zębów. U góry nie mam prawej 4,5,6 a u dołu jeśli dobrze liczę to lewej 6 i prawych 6 i 7. Bardzo bym nie chciała protezy, która obejmuje całe podniebienie. Czy mógłby mi Pan doradzić, jaka proteza byłaby najlepsza?

  3 lutego 2013 o 16:51

  • Witam,

   można wkręcić implanty – wtedy obejdzie się bez protezy. Można zrobić szkielet (wąski pasek metalu na podniebieniu),jeśli są do tego zęby filarowe. Można zrobić szkielet,kiedy nie ma zębów filarowych,ale szlifuje się wtedy zęby pozostałe (najczęściej od 3ki do trójki) i zakłada na nich zatrzaski – wtedy proteza jest bez klamer + podniebienie jak to przy każdej protezie szkieletowej jest małe.

   14 lutego 2013 o 20:36

 15. smutna

  Witam.Mam pytanie ,czy jest możliwa proteza szkieletowa górna -mam 1-3 po obu stronach,po jednej 6,a po drugiej 5 ale jest do usunięcia bo pękł korzeń.Jak sprawdzić czy się ma uczulenie na metal ,na nikiel mam.

  3 lutego 2013 o 17:50

  • Witam,

   uczulenie na metal może potwierdzić poradnia alergologiczna (skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu).
   Proteza szkieletowa musi mieć podparcie na 4 zębach filarowych albo trzyma się na zatrzaskach (ale wtedy trzeba zrobić most od 3ki do 3ki).

   pozdrawiam

   14 lutego 2013 o 20:38

 16. marta

  witam nie mam z jednej strony na gorze 4 i 5 a z drugiej 4 i teraz 2 mi sie złamała.Ogólnie zeby mam w złym stanie przez strach przed dentysta.Czy w moim przypadku mozna by załozyc ta proteze szkieletowa czy moze jakies implanty.prosze o porade zanim wybiore sie do stomatologa

  8 lutego 2013 o 13:00

  • Witam,

   zależy na co może sobie Pani pozwolić i co Pani dopuszcza w swojej buzi – protezy ruchome,wyjmowane wchodzą w grę? Skoro brakuje tylko tych zębów,to chyba wszystkie warianty są możliwe.

   pozdrawiam

   14 lutego 2013 o 21:22

 17. cloe

  Witam serdecznie
  Brakuje mi gornej czworki, co moge zrobic by bylo dobrze, implant nie wchodzi w gre, za drogo, czy powinnam miec proteze, mam uczulenie na metal, nikiel wiec nie wiem czy moge szkieletowa, mostu nie chce by nie naruszyc zdrowych zebow
  Pozdrawiam

  8 lutego 2013 o 15:22

  • Witam,

   ale robić protezę tylko dla jednego zęba??? Proteza osiadająca (skoro jest alergia na metal) zniszczy Pani przyzębie i zęby sąsiednie właśnie (klamrami). Ja bym zrobił most porcelanowy (szlifowanie zębów na 0,5-0,8 mm) albo ewentualnie most adhezyjny,na włóknie szklanym – może się słabo trzymać.

   14 lutego 2013 o 21:24

 18. Beata

  Dzień dobry Panie doktorze czy jest możliwość wykonania protezy szkieletowej mój brak uzębienia to:36,37 oraz 45,46,47 zęby 38i48 występują . Pozdrawiam

  17 lutego 2013 o 14:01

  • Witam,

   trzeba ocenić poziom rozchwiania ósemek. Jeśli są zęby z przodu jeszcze i ósemki się nie chwieją – to pewnie można ją zrobić. Protezę szkieletową robi się też na zatrzaskach (wtedy wymaga to okoronowania zębów – no przynajmniej 2 korony z lewej i 2 z prawej). Zatrzaski umieszcza się na koronach. Wtedy proteza nie wymaga klamer.

   21 lutego 2013 o 20:55

 19. bożena

  Witam !
  Już 12 lat noszę całkowitą protezę górną akrylową i nie miałam problemów z przystosowaniem się. Dolne uzębienie też tragedia zostały mi dwa które lada chwila też się zakwalifikują do usunięcia mam protezę uzupełniającą na haczykach właśnie na nich. Tyle się słyszy o problemach z dolną całkowitą protezą – już się boję. W komentarzu wyżej pisze Pan o protezie na implantach jaki jest orientacyjny koszt ! Myślę że chyba b. duży, czy są może jakieś inne rozwiązania.

  20 lutego 2013 o 20:57

  • Witam,

   może nie jest te koszt aż tak duży – w porównaniu do górnej protezy na implantach.
   Na dole da się zrobić „od biedy” 2 implanty i na nich zatrzaski – wtedy wyglądają mniej więcej tak:

   2 x implant (tylko śruba,bo korony nie będzie przecież) = 3000zł
   2 x zatrzask = 1000zł
   proteza = 400-600 zł

   to jest OKOŁO – każdy gabinet ma inny cennik

   21 lutego 2013 o 21:00

   • serr

    Witam w żuchwie niemam trzech zębów trzonowych chciałbym zrobic jeden implant lub proteze szkieletową co mi pan dentysta radzi…..

    28 lutego 2013 o 15:52

   • Witam,

    jeśli stać Pana na implanty – to robienie protezy dla 3 brakujących zębów jest bez sensu. Czyli uzupełniamy żuchwę 3 implantami. Rozumiem,że ósemek Pan nie liczył?

    28 lutego 2013 o 19:44

 20. smutna

  Witam.Zdecydowałam się na protezę szkieletową.Tą piątkę usunęłam,została jeszcze szóstka,zrobię zdjęcie to dopiero dentystka oceni co z nią dalej.Miałam leczoną kanałowo kilkanaście lat temu,ale boli mnie tak jakby na końcu korzenia.Wstępnie się już z nią umówiłam na ten,,szkielet,,.Moje pytania do Pana to o co powinnam pytać,w związku z wykonaniem itp?Czy da się jakoś przewidzieć czy będzie ona dobrze i fachowo zrobiona?Czy powinnam jeszcze pytać w innych gabinetach ,porównać?Proszę o odpowiedź,na pewno będzie pomocna,.

  2 marca 2013 o 18:31

  • smutna

   Chciałam jeszcze dodać,że to proteza acetalowa.

   2 marca 2013 o 18:34

 21. Krzysztof Gwiazda

  Witam proszę o info zrobiłem dolną protezę szkieletową na teleskopach 3*4 oraz 3 z podtrzymaniem na 8 . 8 też przerobiona na koronę dentysta wyliczył za całość 5600,- w pierwszej wersji mowa była o 3000 czy kwota 5600 nie jest wygórowana ???
  Pozdrawiam

  3 marca 2013 o 19:12

  • Witam,

   proteza szkieletowa sama kosztuje około 1000 zł. Każdy zatrzask/korona teleskopowa to koszt około 600-800 zł. Nie wiem ile tych elementów jest. Może będzie jakiś most porcelanowy? nie wiem.

   9 marca 2013 o 20:43

 22. Witam ! Mam u góry 1 i 2 oraz 6 z prawej mam prośbę co można zrobić. Serdeczne dzieki.

  19 marca 2013 o 15:04

  • Witam,

   można wkręcić 5-6 implantów u góry i zrobić most od ucha do ucha (rozwiązanie zacementowane w jamie ustnej na stałe). Można zrobić protezę szkieletową na zatrzaskach + np.: dwóch lokatorach na implantach. (rozwiązanie ruchome,wyjmowane ale bez widocznych klamer przy uśmiechu!lokatory i zatrzaski to elementy utrzymujące protezę w buzi na zasadzie zamka i klucza = kuleczka w koronie pasująca do dołeczka w protezie). Zawsze można wykonać protezę osiadającą z drucikami,które będą widoczne w uśmiechu.

   pozdrawiam

   6 kwietnia 2013 o 19:25

 23. ewe

  Witam
  nie mam obu 2 gornych i 4 gornej z prawej strony mam proteze na haczykac ale chcialam zmienic bo troche wprowadzaja mnie w kompleksy implanty nie wchodza w gre za drogie szlifowac zebow tez bym nie chciala czy jest jakies inne rozwiazanie?

  2 kwietnia 2013 o 00:31

  • Witam,

   czyli skoro nie robimy implantów i koron,mostów – zostaje rozwiązanie ruchome,wyjmowane z buzi = proteza. Trzeba obejrzeć zęby całego łuku – może można zrobić protezę szkieletową bez klamer widocznych przy zębach: trójkach i jedynkach (bo jak rozumiem,problem polega na tym,że klamry widać na tych zębach). Wtedy proteza szkieletowa opierałaby się na cierniach na zębach trzonowych z tyłu (można zrobić dla tej protezy specjalne łoża w wypełnieniach na zębach trzonowych – jeśli takowe wypełnienia są w zębach).

   Czasami to trzeba zobaczyć w buzi pacjenta 🙂 jeśli brakuje tylko 3 zębów – to naprawdę szkoda robić protezę! Mosty są tu chyba pośrednim rozwiązaniem. A szlifuje się zęby na 0,5-0,8 mm – uszkodzenie zęba jest nieduże.

   pozdrawiam

   11 kwietnia 2013 o 13:02

 24. kitka

  Witam.Ja nie mam pytan do doktora,chcę tylko podzielic się doświadczeniem w sprawie implantów z innymi.Otóż przyszedł taki czas( pół roku temu),ze postanowiłam zrobić :porządek: z moim uzębieniem.A braki miałam ogromne,z tym,ze wszystko w tyle.Jeden implant mam już na gotowo,4 następne wkręcone + podniesiona zatoka.Koszt tego przedsięwzięcia to 24 tys zł.Ale nie załuje nic a nic.Ten gotowy już implant zachowuje się jak normalny ząb,jest poprostu świetny.Na dół potrzebuje proteze i zrobię ją po zakączeniu leczenia impl.Proteza będzie szkieletowa.A na samym koncu będą licówki kompozytowe na przednich,sinych zębach.Koniec będę mieć w sierpniu.A zaczęłam leczenie w listopadzie.Także koszty całości ogromne.Ale nareście będę wyglądac i miec uśmiech niczym gwiazda filmowa.
  Czy ktoś z was zdecydowaby się ponieśc takie koszty jak ja? ponad 30 tys razem,czy szkoda kasy i lepej byc bezzębną babą?

  2 kwietnia 2013 o 22:10

  • Witam,

   odważna decyzja bo czasami się nie osiągnie świetnego rezultatu naprawiając zęby z wypełnienia i robiąc protezę osiadającą akrylową. Jeśli Panią na to stać,to świetnie.Tylko się z tego cieszyć.

   Tylko co mogą powiedzieć inni pacjenci,którzy na leczenie kanałowe jednego zęba muszą odkładać pieniądze przez jakiś czas? zawsze staram się wysłuchać oczekiwań pacjenta – czy chce mieć tylko zdrowe zęby – jak najtaniej czy może chce poprawić estetykę uśmiechu? czy chce osiągnąć oba cele.

   Przestrzegam pacjentów,przed braniem kredytów na zęby!!! leczenie,medycyna nigdy nie mogą dać pacjentowi gwarancji na 100% ! jeśli wystąpią komplikacje,to często pacjent musi dopłacić do leczenia! co wtedy ??? jeśli pacjent mi mówi,że pożyczy pieniądze to ja się nie podejmuję leczenia – nie chcę być później pod presją pacjenta,który wydał wszystko na zęby i nie ma teraz za co żyć.

   reasumując – oby Pani odbudowy wytrzymały 100 lat 🙂 dla kobiety uśmiech jest szczególnie ważny. Podejrzewam,że większość pacjentów z trudną sytuacją w buzi,chciałoby mieć odbudowy stałe w buzi (implanty i korony) i że większość zdecydowałaby się na implantacje,gdyby było ich na to stać.

   11 kwietnia 2013 o 13:13

   • kitka

    Dzięki bardzo.Sto lat-haha .ale ze 20-30 chciałabym aby wytrzymały,czyli do konca życia przecietnego Polaka.Na dół niestety nie mogłam zrobic implantów.Byłoby to zbyt skomplikowane–pobranie wycinka z talerza biodrowego i wszepienie w dolną szczękę.Wystraszyłam się i stąd proteza szkieletowa musi być.
    Dodam,ze nie biore żadnych kredytów na leczenie.
    pozdr

    11 kwietnia 2013 o 20:46

  • Kasia

   Tak. Ja wydałam już masę pieniędzy, najpierw na leczenie kanałowe, potem po latach poprawki, usunięcia i w koncu implanty. Juz wydałam około 50tys..:) a to nie koniec, biorę kredyty na leczenie, ale także nie wyobrażam sobie posiadania ruchomych protez mając 50lat:)

   28 stycznia 2016 o 14:15

 25. zielona

  Witam.
  Brakuje mi gornej 1 i 2 z drugiej strony. Dentysta powiedział ze jestem za młoda na implanty i zaproponował proteze szkieletowa. Czy jest to naprawde konieczne, czy nie ma innej możliwości ? W końcu to brak tylko 2 zębów,

  4 kwietnia 2013 o 22:01

  • Witam,

   trzeba zobaczyć zdjęcie RTG i może wykonać tomografię komputerową kości w tym miejscu. Dlaczego brakuje zębów? zostały usunięte? nie wyrosły? może trzeba leczyć ortodontycznie – może implantologicznie.

   pozdrawiam
   p.s. możliwośći leczenia bez protezy u osób młodych zawsze są – pytanie jakim kosztem

   11 kwietnia 2013 o 13:23

 26. Czy, jeśli mam potwierdzoną w testach alergię na chrom, kobalt i nikiel, to mam szansę na protezę inną niż akrylowa? O ironio mam też uczulenie na olejek goździkowy. Dodam że chyba od dawna mam bruksizm, miałam w przeszłości zapalenie stawu żuchwowo-skroniowego. Piszę chyba, ponieważ dowiedziałam się o tym jak już miałam bardzo zniszczone szkliwo.Mam w tej chwili tylko kilka zębów w których można wykorzystać korzenie, ponieważ korony bardzo się kruszą. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam

  8 kwietnia 2013 o 21:55

  • Witam,

   może jest szansa na implanty tytanowe? wtedy można by zrobić protezę na lokatorach,bez klamer.

   pozdrawiam

   11 kwietnia 2013 o 11:35

 27. ania

  Witam. Proszę o informację na temat wyboru i wykonania dolnej protezy. Obecnie noszę protezę acetalową osadzoną na prawej 1, 2 i lewej 1, 2 i 3 za pomocą haczyków. Muszę ją wymienić bo ma już 5 lat i nie trzyma się stabilnie. Właściwie w ogóle już się nie trzyma. Na górze mam protezę całościową akrylową. Wolałabym uniknąć protezy z dolnym podniebieniem. Proszę również o podanie orientacyjnych kosztów. Dziękuję i pozdrawiam

  9 kwietnia 2013 o 16:23

  • Witam,

   obecnie najlepszym rozwiązaniem dla protez,są zatrzaski w protezie szkieletowej i/lub lokatory na implantach. Zatrzaski wymagają okoronowania zębów i/lub wykonania mostu. Lokatory wymagają wkręcenia implantów. W szczęce 4-6 implantów a w żuchwie 2-4. Wtedy unika Pani klamer,które często powodują uszkodzenia zębów i rozchwianie ich.Wtedy w przypadku protezy górnej,można się pokusić o protezę szkieletową (cienki pasek metalu na podniebieniu) albo a protezę akrylową ze zredukowanym podniebieniem. Koszta mniej więcej: proteza szkieletowa 900-1000 zł + 2 zatrzaski 1000-1200 zł + koszta wykonania koron lub mostu. Więc jeśli da się u Pani wykonać most na dole,to podejrzewam,że byłby on pięciopunktowy (od lewej: 1,2,3 i 1,2 prawa). Za punkt w moście liczy się teraz 450-500 zł więc most pięciopunktowy będzie kosztował około 2500 zł. Wtedy otrzymuje Pani zęby na stałe od trójki lewej do dwójki prawej (powtarzam: jeśli są to wartościowe zęby i da się na nich zrobić most) a na bokach proteza bez klamer,na zatrzaski,na zasadzie zamka i klucza (proteza robi „klik” i zaskakuje na zatrzask na moście).

   Proszę poszperać w sieci oto strona gabinetu,którą znalazłem,ideę protezy i mostu przedstawiają na fotografii na dole strony

   proteza szkieletowa na zatrzaskach

   Na zdjęciu opatrzonym napisem ” most porcelanowy i proteza szkieletowa górna ” widać most po lewej, który zostanie zacementowany na zębach na stałe a po prawej widać protezę wyjmowaną,która uzupełnia braki po bokach.

   Pacjenci adaptują się do tego rozwiązania świetnie!

   pozdrawiam

   11 kwietnia 2013 o 11:28

 28. zielona

  Witam! Zeby się pokruszyły i zostały usunięte. Wiec myślę ze nie jest potrzebna tomografia. A jakie są inne możliwości uzupełnienia tych braków, prócz protezy i implantów

  11 kwietnia 2013 o 21:45

 29. Łukasz

  Witam, nie mam prawej dolnej 6 i 7 jak również lewej dolnej 6 i 7, na implanty raczej mnie nie stać aby zrobić mostek, czy są jakieś inne praktyczne i tańsze rozwiązania aby uzupełnić brakujące luki?

  11 kwietnia 2013 o 22:56

  • Mostu na ósemkach bym nie polecał.Chyba że mają solidne korzenie.
   Może most od 5ki do 5ki z dowieszeniem szóstek? ale to toż jest koszt koło 5000 zł. Trzeba by było zobaczyć w buzi.
   Jeśli te koszta nie są dla Pana akceptowalne to pozostają protezy.

   13 kwietnia 2013 o 19:25

 30. Łukasz

  Dodam jeszcze że z tej prawej strony mam 8 która nie wyszła lecz jest widoczna na rtg

  11 kwietnia 2013 o 23:15

 31. Ania

  Mam 23 lata nie mam górnych 4,5,6 oraz dolnej 5 i 6 . Co wstawic ? Jaką protezę ? Ile to bedzie mnie kosztować . Chciałabym aby to ladnie wyglądało i dlugo sie trzymalo i aby wyglądało naturalnie a przede wszystkim tanio na implanty mnie nie stać. Z góry dziękuję

  17 kwietnia 2013 o 23:56

 32. ina

  witam Panie Doktorze 🙂

  Jak ja się cieszę że tu trafiłam, wiele ciekawych informacji można się od Pana dowiedzieć.
  Mam dopiero 26 lat i wstydzę się przyznać ale nie mam na górze po prawej stronie 5,6,7 na samym końcu mam leczoną 8 a po lewej stronie nie mam 5 i 6. 7 ,8 jeszcze są ale też były leczone. Jakoś nie mogę przełamać wstydu i pójść do dentysty bo pomyśli sobie że taka młoda dziewczyna i już tyle zębów straciła. Jakie byłoby rozwiązanie najlepsze żeby wypełnić te braki. Coś niedrogiego, ciekawe czy te mostki szkieletowe by się trzymały? Jaka jest cena na te moje braki? Moja mama zrobiła sobie protezę akrylową ale strasznie widać te druty na przednich zębach. Jeszcze mam takie pytanie do Pana ostatnio 1 górna tak jakby od spodu się rozdwoiła i nie mogę nic gryźć bo czuję ból i na wierzchniej części pojawiło się takie białe wytarcie na zębie i podczas mycia kiedy dotykam szczoteczką to sobie urażam albo jak coś ciepłego lub zimnego piję ten ból jest najgorszy. Kolega powiedział mi że pewnie zębinę mam na wierzchu i dlatego tak boli. Od spodu pewnie mi dentysta zaplombuje, a czy na wierzch zęba wystarczy samo zalakierowanie żeby tak nie bolało przy myciu. Mam nadzieję że Pan przeczyta i odpisze bardzo bym prosiła 🙂 Z góry dziękuję 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  4 Maj 2013 o 23:11

 33. Magda

  Witam,
  Czy istnieje możliwość wykonania protezy szkieletowej bez zawartości niklu w elementach metalowych?

  23 czerwca 2013 o 00:01

  • Witam,

   warto zapytać o to w pracowni technicznej. Z tego co ja wiem to stosują głównie stop chrob-kobalt. Mozna też wykonać szkielet zupełnie bez metalu – proteza acetalowa.

   pozdrawiam

   23 czerwca 2013 o 14:35

 34. Tami

  Witam serdecznie, mam następujące pytanie: czy jeśli w najbliższym czasie zdecyduję się na most ( brak prawej dolnej trójki ), to czy w przyszłości w tym miejscu można byłoby wstawić implant? W najbliższą środę wybieram się już po konkretną usługę do stomatologa i nie wiem, co wybrać, czy szybko wykonany most, czy lepiej zdecydować się na implant i mieć go po dłuższym czasie. Przyznam, że bardzo przeszkadza mi ten brak, to potworny dyskomfort i chciałabym się go pozbyć jak najszybciej, ale wiem, że tutaj pośpiech jest niewłaściwy. Inne rozwiązania u mnie nie wchodzą w grę, mam uczulenie na nikiel. Będę bardzo wdzięczna Panu Doktorowi za odpowiedź.
  Pozdrawiam, Tami

  5 lipca 2013 o 20:33

 35. Paweł

  Witam Panie Tomaszu,
  Chciałbym poradzić się w pewnej sprawie.
  Prawa góra: brak 1(od 3lat), 2, 4, 5. Dwójki nie mam od 16lat a kieł przesunął się w taki sposób, że po dwójce nie ma śladu ani miejsca na nią. 6-ka z kolei, ma wypełnienie w całości zęba i to na pewno jest do wymiany. Ząb jest martwy. 7-ka chyba ok, 3-ka do delikatnego leczenia.

  Lewa góra: złamana 2(do połowy), martwa. Jedynka ma na całości(korzeń tylko mój) koronę porcelanową na metalu.

  Prawy dół: 1, 2 złamane po samo dziąsło i te zęby chyba będą do wyrwania, korzenie w zasadzie czarne.

  Na lewą górną 2 chciałbym koronę i pewnie będzie to możliwe. Zastanawiam się nad dołem i prawą górą. Przez najbliższe 2-3 lata chciałbym uniknąć implantów jednak docelowo na pewno będę chciał je robić. Co w moim przypadku byłoby najlepszym rozwiązaniem? Proteza szkieletowa wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem(brak podniebienia w protezie) jednak obawiam się, że w przypadku prawej góry będzie to niemożliwe…Jak Pan myśli?

  Pozdrawiam serdecznie

  6 lipca 2013 o 05:03

 36. Łukasz

  Witam!
  Mam problem z dolną szczęką. Brakuje mi 6 i 7 po prawej stronie i 6 po lewej. Stomatolog zastanawia się co ze mną zrobić. Implanty odpadają – za wysoki koszt. Most protetyczny raczej też – zęby, które miały by być filarami są zdrowe, więc szkoda je „uśmiercać”. Stomatolog rozważa zrobienie protezy. Zastanawia mnie to w jaki sposób – jaka to może byc proteza, skoro brakuje tylko dwóch zębów po prawej stronie i jednego po lewej.

  13 lipca 2013 o 06:19

 37. Mari

  Witam,
  Czy możliwe jest założenie implantów, kiedy ma się usunięty cały ząb z korzeniem? Dodam, że chodzi o 4 zęby ( górne 2 jedynki i 2 dwójki).
  Pozdrawiam

  23 lipca 2013 o 16:33

 38. Iza

  Witam mam bardzo słabą 3 po kanałowym leczeniu z wkładem przy której nie mam 4,po braku 4 jest słaba 5 ,po 5 nie mam 6,7,8(na 3 i 5 jest most tymczasowy)chodzi o górną lewą stronę.Pani doktor powiedziała,że nie da rady zrobić mostu normalnego bo słabe są 3 i 5.Po drugiej stronie wszystkie zęby mam plombowane.Czy widzi Pan jakieś rozwiązanie dla mnie?Czy wchodzi w grę protezka częściowa?Implantów nie chcę.Pozdrawiam Iza

  22 sierpnia 2013 o 22:47

 39. olkafasolka

  jaka proteza moze byc przygotowana w ramach nfz /

  3 września 2013 o 00:05

 40. elwira

  Witam mam pytanie czy do protezy szkieletowej możemy dostawiać zęby?dziekuję pozdrawiam

  22 września 2013 o 08:33

 41. Witam mam usunieta gorna dwójkę zęba z korzeniami z lewej strony ja się zastanawiam czy to będzie implant czy inne bo nie bardzo rozumiem z protezą szkieletową albo akrylową co w takiej sytuacji idzie implanty? Wiem że są dość drogie. Chciałabym wiedzieć jakie są wyjścia? Dziękuję za odpowiedz z góry. Pozdrawiam cieplutko

  24 września 2013 o 21:11

 42. A i chciałabym zaznaczyć, że bardzo mi na rękę z tym na odpowiedz bo za rok wychodzę za mąż 🙂

  24 września 2013 o 21:13

 43. Edyta

  Witam,

  Mam świeżo założoną protezę szkieletową . Góra 4,5,6 ząb. Jednak co jakiś czas odczuwam odruch wymiotny 😦 czy to z czasem minie?

  Pozdrawiam

  14 października 2013 o 22:21

 44. Ewa

  Witam, moje pytanie dotyczy uzupełnienia brakujących zębów. Na dole po lewej i prawej stronie nie mam 6 i 7 ,ósemki są zaplombowane. Robić mostki, czy protezę i jaką najlepiej ? Pozdrawiam

  21 października 2013 o 00:26

 45. zainteresowana

  Witam
  Jakiś czas temu miałam założony most na górnej 3-5 między czasie musiałam usunąć szóstkę niemniej jakiś czas temu most mi się wyłamał. Niestety musiałam wykonać protezę aby jakoś funkcjonować. Chciałabym jednak wymienić na protezę szkieletową czy istnieje taka możliwość i jaki jest przybliżony koszt wykonania takiej częściowej protezy

  23 października 2013 o 00:09

 46. Anna

  Witam.
  Co zaproponowałby mi Pan(poza implantami) w mojej sytuacji-na dole po lewej stronie posiadam zdrową 1,2,3,4 i leczoną kanałowo 8. Z prawej 1,2,3,4,5 (leczona nie kanałowo) i 7 leczoną też kanałowo.Myślę o czymś stałym.Jaki byłby koszt protezy na teleskopach i czy jest to w mojej sytuacji wykonalne.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  23 października 2013 o 09:21

 47. Justyna

  Witam
  Jaki jest koszt protezy szkieletowej osadzonej na teleskopach?
  Nie mam 5 górnych zębów, reszta jest do leczenia.
  Ogólna kondycja i wygląd tych zębów jest nie najlepsza.
  Czy do tej protezy wszystkie zęby muszą być wyleczone?
  Ile minimalnie musi zostać swoich zębów, bo może okazać się że niektóry są do wyrwania.

  24 października 2013 o 16:47

  • Witam,

   tak,powinno się je najpierw wyleczyć – bo co będzie,jak zrobimy protezę a straci Pani któryś z tych zębów? będzie dziura w protezie. co najmniej 4 zęby są potrzebne – najlepiej 2 szóstki i 2 trójki. Koszta w łódzkiem: proteza szkieletowa około: 900-1000 zł. 4 teleskopy = 4×500-700zł.

   19 listopada 2013 o 22:33

 48. Ola

  Witam,

  czy istnieje możliwość, by górne: 1ki, 2ki i 3ki, które w przecudowny sposób urosły – zagryzają się ZA dolnymi, właściwie 4ki też, bo z kolei one (jakbym mało miała, przepraszam za słowo, dziadostwa w buzi) przypominają kły… wampira, usunąć i wstawić w ich miejsce protezę częściową?
  O „leczeniu” ortodontycznym nawet nie myślę, gdyż po pierwsze nie stać mnie, a po drugie nie opłaca się – górne 1ki są jakby ubite, jedna ma widoczną pionową rysę (od kichania, w którego trakcie 1ki górne i dolne obijają się o siebie…). „Wspaniałomyślna” dentystka stwierdziła, mimo moich próśb, że mi ich nie usunie, bo to zdrowe zęby (co mi po zdrowych jak nie mogę w lustro spojrzeć, nie mówiąc już o uśmiechu…) także… nie wiem już co mam robić…

  30 października 2013 o 15:15

  • Witam,

   może warto wykonać most? korony? licówki? bo proteza wyjmowana o jednak …tylko proteza. Dyskomfort dla pacjenta. Musiałbym zobaczyć zdjęcie zębów (RTG i w buzi)

   pozdrawiam

   16 listopada 2013 o 20:32

 49. Rafał

  Niestety mimo próby leczenia kanałowego trzonowca 6 – stego górnego – nie udało się go uratować i zaproponowano mi implant .Z tego co usłyszałem to zrozumiałem ,że nie da się udrożnić kanałów podpoliczkowych a resekcja korzeni nie wchodzi w grę .Nie dowiedziałem się jednoznacznie z jakiego powodu są niedrożne czy np. z powodu wieku czy dawnego leczenia kanałowego niezbyt starannego bo na zdjęciu kanały nie wyglądały na zakrzywione .Dlatego pytam się czy są jakieś metody bardziej skuteczne w innych gabinetach w celu udrożnienia tych kanałów ? Na przykład czytałem w Google ,że ultadźwięki udrażniają kanały ale czy wszystkie przypadki udrażniają tego nie wiem ?

  1 listopada 2013 o 20:25

  • Witam,

   można leczyć ząb u specjalisty z endodoncji – on leczy zęby pod mikroskopem. Kanały mogą być zwapnione (zarośnięte),niedrożne z powodu blokady (złamane narzędzie,stopień,opiłki zębiny) itd. Można podjąć taką próbę ale czasem nawet specjaliści się poddają.

   pozdrawiam

   16 listopada 2013 o 20:21

 50. Asia

  Witam. Mam dwie górne jedynki martwe i szare (ciemne) oraz dwie górne dwójki sztuczne (coś doklejone do korzenia i uformowany na tym ząb). Chciałabym coś z tym zrobić żeby wyglądały ładnie i w jednym kolorze, co powinnam zrobić (najlepsze rozwiązanie). Mam atopową skórę i alergię na nikel.

  15 listopada 2013 o 20:54

  • Witam,

   po sprawdzeniu czy zęby są dobrze wyleczone kanałowo można zrobić korony porcelanowe na jedynki i dwójki w tym samym kolorze. Można wykonać korony,które są pełnoceramiczne (na wszelki wypadek nie robić koron z podbudową metalową – chyba,że podbudowa ze złota). Ja w swojej buzi nie pozwoliłbym na połączenie tych koron ze sobą (most dentystyczny) ponieważ jakby nie patrzeć utrudnia to oczyszczanie. A skoro ma Pani swoje korzenie zębów – zrobiłbym pojedyncze korony (czy z porcelany czy z cyrkonu – wybór należy do Pani – proszę o to pytać lekarza,jakie są różnice).

   pozdrawiam

   16 listopada 2013 o 19:40

 51. Anna

  Anna

  Witam.
  Co zaproponowałby mi Pan(poza implantami) w mojej sytuacji-na dole po lewej stronie posiadam zdrową 1,2,3,4 i leczoną kanałowo 8. Z prawej 1,2,3,4,5 (leczona nie kanałowo) i 7 leczoną też kanałowo.Myślę o czymś stałym.Jaki byłby koszt protezy na teleskopach i czy jest to w mojej sytuacji wykonalne.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  20 listopada 2013 o 19:57

 52. Basia

  Witam noszę protezke dolna i górna chyba są z acetalu proszę o odpowiedz czy dobrze robię śpiączki w nich ? Mam je dopiero półtora miesiąca czyszcze pasta do zębów ale w niektórych miejscach są szare czym je doczyscic? Pozdrawiam .

  22 listopada 2013 o 00:13

 53. Aga

  witam serdecznie moja siostra od małego brała leki na sterydach ogólnie bardzo chorowała mleczaków nie miała mająć 3 latka 😦 stałe zęby nie lepsze teraz zostały jej tylko dwie jedynki ale są do leczenia trójka po lewej stronie i obie ósemki mówie o górnych zębach o dziwo dolne zęby są ładne czy jest możliwość aby na tych zębach zrobić mostek? dentystka stwierdzila ze jedynki wyrwie bo nie opłaca się ich robić ponieważ odkłada pieniądze na implanty dokładnie na mostek na czterech implantach i wtedy zęby będą się badzo różnić ale tą trójkę jej zostawia i to mnie zastanawia bardzo proszę o radę zaznaczę że ma tylko 26 lat pozdrawiam serdecznie

  22 listopada 2013 o 19:17

 54. jurek

  Witam , brakuje mi dwóch górnych jedynek i nosze protezę akrylową , czy mogę ją zastąpić szkieletową ? Czy bedzie ona lepsza ? z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

  18 grudnia 2013 o 22:28

 55. Aga

  Witam.
  Mam problem gdyż moja górna piątka po nieudanym [bardziej niekompetencji pani stomatolog] leczeniu kanałowym zgniła.. muszę ją wyrwać. Po konsultacji u innego dentysty dowiedziałam się, że nie mogę mieć implantu bo mam za mała kość czy coś takiego.. po prostu nie wejdzie śruba. A most wydaje mi się trochę złym rozwiązaniem ponieważ jestem młodą osobą i resztę zębów mam zdrową.. szkoda mi szlifować dwóch sąsiednich zębów, które są zdrowe. Czy można zastosować coś innego?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  19 grudnia 2013 o 18:50

 56. Paweł

  z uwagą przeczytalem wszystkie pytania i odpowiedzi na tym forum , jak wiekszosc tu zagladających ludzi mam problem z zebami , chcial bym wreszcie cos z tym zrobić by móc sie usmiechać brakuje mi 4, 5 po lewej i po prawej stronie na górze . Czy w moim przypadku odpowiednia bedzie taka proteza szkieletowa i czy taka proteza jest na stałe czy ją sie wyjmuje jaki byl by kosz takiej protezy w gdansku na dzień dzisiejszy bo rozumiem że na nfz nie ma co liczyć i czy może pan Panie doktorze zasugerować jakiś dobry i tani gabinet

  2 stycznia 2014 o 22:42

 57. Paweł

  a i jeszcze jedno przepraszam za banalne pytanie ja potrzebuje jedną proteze czy dwie jeśli tylko na gore ?

  2 stycznia 2014 o 22:47

 58. Iga

  Witam,
  Mam na górze zęby po lewej stronie 1,2 a po prawej 1,2,3.Czy możliwe jest wykonanie protezy szkieletowej np. acetalowej? Jakie będzie najlepsze rozwiązanie również pod względem estetycznym? Dodam, że nie stać mnie na implanty i jestem uczulona na nikiel. I drugie pytanie to w ja kim odstępieczasoym po usunięciu zębów warto robić protezę, żeby była jak najlepiej dopasowana i nie wypadała?

  7 stycznia 2014 o 05:14

 59. Renata

  Witam!
  W tej chwili noszę protezkę natychmiastową, ale w najbliższej przyszłosci muszę ja wymienić. Zastanawiam się nad szkieletową, bo ta, którą mam teraz jest z wysokim podniebieniem i strasznie mnie to drażni. Mam pytanie, czy na moich pozostałych zębach, a mianowicie 4, 5, 8 ( po obu stronach) można wykonać protezkę szkieletową?

  17 stycznia 2014 o 17:49

 60. justa

  Witam, mam lewa 2 na wkreta, 1 obie i 2 prawa na mostku, prawa 3 sie rozlatuje i 4 tez brak 5, 6,7 jest.Co Pani poleca ?

  3 lutego 2014 o 12:34

 61. iwona buchal

  muszę wyrwać5i6 dolą reszta jest czym uzupełnić luki

  1 kwietnia 2014 o 22:20

 62. Monika

  Dzień dobry.
  Od niecałego miesiąca jestem posiadaczką górnej protezy szkieletowej, wstawiono zęby prawa 4, lewa 3 i 4 i lewa 6.
  Czy to możliwe by proteza zmieniała smak potraw? Cały czas na linii podniebienia czuję żelazo. Protezka już 3 razy była polerowana, lecz nadal mam uczucie dyskomfortu.
  Dodatkowo czuję że prawa czwórka jest za długa, moja stomatolog już 2 razy skracała ząb a on nadal mi przeszkadza.
  Kolejnym problemem jest gryzienie, przy nacisku na lewą stronę, wyraźnie czuję jak osuwa się strona prawa. Czy to normalne?
  Już mi wstyd udać się na kolejną poprawkę do stomatologa, zważywszy jednak na koszt protezy – 1200 zł – będę musiała to zrobić. Czy stomatolog powinna jakoś to poprawić? A może po prostu ja muszę się jeszcze przyzwyczaić to tego wszystkiego?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Monika

  30 kwietnia 2014 o 12:11

 63. Kamińska Krystyna

  mam dwie nowe protezy szkieletowe. Cena 2400 zł. Problem mój polega na tym, że górna w ogóle nie trzyma się, przy jedzeniu przesuwa się. Jedyny punkt do trzymania to z przodu nad jedynkami zagięcie plastiku. Bardzo mnie bolało jak wsuwałam górną, jakoś wyleczyłam dziąsło i już wsuwam tę górną. Proteza ta nie leży na podniebieniu, odstaje. Pod pałąk łączący w górnej protezie w czasie jedzenia wchodzi mi jedzenie i bardzo przeszkadza oraz powoduje odruch wymiotny.
  Trochę mojej winy, bo nie chciałam w tej górnej klamry z boku na koronce, gdyz pierwsze moje protezy były tak zrobione, że słabe zęby zostały wyłączone z nacisku i póżniej juz żadna proteza nie była dobrze zrobiona (ale faktem było to , ze raz robiłam górną, innym razem dolną).

  Dolna jakoś sie trzyma ale tylko z jednej strony, druga rusza się.

  Dodatkowo bardzo sie gryzę i kaleczę jamę ustną. Jest problem z mówieniem, nie mogę szeroko otwierać buzi.

  Wykonanie było ponad miesiąc od pobranej miary.
  Już pominęłam dentystę i jeździłam do protetyczki (zgryzy, próba szkieletu, wosk), aby przyspieszyć.

  Jest to maja trzecia proteza szkieletowa. I najważniejszy problem to , że wykonałam ją u dentysty mieszkającego w moim podwórku. Miało być super, a jest tragicznie. Nie wiem jak mam teraz rozmawiać, bo moim zdaniem górna jest do wymiany.

  Bardzo proszę o pomoc. Z gory dziękuję
  kamkrys@poczta.onet.pl

  2 Maj 2014 o 23:15

 64. ANIA

  witam naczytałam się tutaj tego wszystkiego i szkoda ze pan doktor czesto nie odpisuje.. mój problem polegał na tym że odkąd pamiętam miałam okropne zęby, krzywe pomimo noszenia przez kilka lat aparatu ortodontycznego, do tego strasznie mi się zepsuły podczas trzech przebytych ciąż, co roku słono płaciłam za leczenie aż w końcu mój dentysta zaproponował mi usunięcie prawej1i2 oraz lewej 1,2,3 i 8 reszty lewej już dawno nie było za to prawa od 3do8 jest w całkiem dobrym stanie. Zdecydowałam się na górna protezę akrylową dyskomfort jest bo to jednak nie swoje zęby i do tego podniebienie ale wreszcie mogę się uśmiechać, mam 35 lat i od jakiś 27 lat marzyłam o ładnych zębach chcę Wam tylko powiedzieć że to żaden wstyd że ma się proteze i że to mit iż protezy noszą tylko starsze osoby, wokół jest mnóstwo młodszych ode mnie którzy od dawna nie mają swoich zębów a efekt ładnego uśmiechu pozwala uwierzyć w siebie-nie było mnie stać na implanty ale dobrze zrobiona proteza czasem wygląda lepiej niż tysiące władowane w implanty, które pomimo kosztów nie zawsze są na „wieki”- głowa do góry pozdrawiam wszystkich

  4 Maj 2014 o 15:24

 65. DEn

  Witam,
  Mam 48 lat, chciałbym usunąć zęby i uzyskać protezy natychmiastowe,.
  Oczywiście usuwanie zębów na własne [pacjenta] życzenie, czy istnieje taka możliwość?

  13 czerwca 2014 o 18:14

 66. Izabella

  Witam,brak mi z dolnej lewej strony 5, 6,7 z dolnej prawej strony 6 i 7-natomiast u gory z prawej strony brak mi 4 i 5 jakie byloby dla mnie najlepsze rozwiazanie.

  15 czerwca 2014 o 15:09

 67. Bożena

  Witam

  Ja właśnie borykam się z problemem, bo byłam ostatnio u dentysty który doradził mi most. Jednak jakoś nie jestem przekonana żeby szlifować moje zęby. Już mówie jak to wygląda. mam z lewej strony 8,6,2,1 a z prawej strony 8,6,1. Powiedziała że zeszlifuje te 7 zębów i na nie da most. Zastanawiam się czy nie zrobić szkieletowej i nie ratować tego co zostało. Niestety chodziłam do takiego dentysty co wyrywał a nie leczył a że mam dopiero 25 lat to chce zrobić to jakoś przyszłościowo. Obawiam się że most to zły pomysł ze względu na mój wiek. Zepsuje mi się jakiś z tych 7 i co wtedy. Wydawało mi się że Dentysta polecił co droższe a nie co lepsze. Bo jak powiedziałam czy może szkieletową to mówi że można ale tamta lepsza. Proszę o radę;-)

  3 lipca 2014 o 18:32

 68. Monika

  Witam.
  Mam problem z zębami mam głęboki zgryz i bardzo krzywe zęby. Chciałam założyć na górze korony porcelanowe na metalu ale okazało się że przy moich krzywych zębach będą one długie i wysunięte do przodu. Na górze 6,5 most , dwie 2 do leczenia kanałowego pod mikroskopem. Korony od lewej 6 do prawej 4 .
  Proszę o odpowiedz czy jest możliwe aby były to korony krótkie.
  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam .

  9 lipca 2014 o 23:57

 69. muszek29

  Witam. Czy przy zastosowaniu protezy szkieletowej trzeba ja wyciagac na noc? Czy mozna w niej takze spać?

  19 lipca 2014 o 23:33

 70. patka

  Mam pytanko co mi Pan proponuje….u gory mam tylko dwie 1 i dwie 3

  24 sierpnia 2014 o 14:06

 71. Czy jeśli zęby usuwałam 30 lat temu, dotychczas miałam mosty. Teraz zamarzyły mi się implanty i na nich wstawione zęby. Czy jest to możliwe?

  18 października 2014 o 21:41

 72. basiek

  nie mam 6 ki i 5 mi sie zlamala nie wiem czy mam robic most ??? chcialam go odbudowac ale pani doktor powiedziala ze nie ma sensu bo sie utrzyma miesiac dwa. znajomi tez mieli zlamanego zeba i jakosc odbudowali bede sie starala tak samo zobic moze mi sie uda. czy jest to mozliwe zeby jakas srube i odbudowac go jakos???? czy to jest mozliwe ?/

  23 października 2014 o 16:16

 73. Witam.Jaki jest koszt wykonania protezy szkieletowej góra, dół na obecną chwilę

  18 grudnia 2014 o 15:33

 74. Beata

  Witam

  Wczoraj założyłąm protezę górną, całkowity brak uzębienia
  Bardzo mnie boli z tyłu około 7-8 zębów
  Nie mogę nic ugryżć bo odczuwam taki ból
  Czy to naturalne, czy dziąsła muszą się przystosować?

  20 grudnia 2014 o 18:13

 75. madzix

  Witam mam pytanie i wielka prosbe. Co wybrac najlepiej gdy brakuje mi dolnej 6,7 i 8 po obu stronach ? Boje sie sztucznych zebow bym ich nie polknela np. podczas snu itp. Chcialabym tez opcje ktora nie zniszczy mi zebow zdrowych,bo metal z tego co wiem niszczy zeby..wiec co wybrac . Dziekuje za odpowiedz

  3 stycznia 2015 o 01:30

 76. paula

  Witam. Jestem posiadaczką protezy szkieletowej górnej i dolnej. To mój dopiero trzeci dzień i powiem szczerze że nie jest źle pomimo, że czuję na podniebieniu troszkę metalu. Kwestia przyzwyczajenia i zaakceptowania. Jestem pozytywnie nastawiona i uważam, że lepiej mieć protezę niż być szczerbatką. Kolor zębów jest tak dobrze dopasowany do moich, że nawet nikt nie zauważył różnicy. Ale moje pytanie jest takie, iż bolą mnie troszkę zęby na których oparte są klamry. Czy to minie z czasem, czy mam się czegoś obawiać. Dziękuję za odpowiedź.

  28 stycznia 2015 o 11:45

 77. gość99

  Dzień dobry
  Bardzo proszę o pomoc, ponieważ zależy mi na czasie o ile to możliwe prosiłabym o w miarę szybką odpowiedź.
  Otóż zastanawiam się nad wstawieniem częściowej protezy acetalowej bądź szkieletowej niemniej z w górnej szczęce (bo o górną protezę chodzi) brakuję mi zębów od 4 do 8 czy z związku z powyższym istnieje taka możliwość? Dodam od razu,że raczej nie jestem w stanie pozwolić sobie na założenie implantów, zatem proteza to jedyne rozwiązanie na które mogę sobie pozwolić chciałabym jednak by była ona jak najmniej inwazyjna…
  Dziękuję za info

  30 marca 2015 o 12:13

 78. Vibora

  Witam.Mam pytanie,bo chodz informacje tu zawarte są bardzo przydatne,jednej znaleźć nie moge,a mianowicie,czy koszt protezy szkieletowej zależy od ilośći punktów z jakich się składa?Czy nie ma to znaczenia.Mam na myśli same zęby,a nie elementy estetyczne na klamrach itp.

  9 Maj 2015 o 06:57

 79. Vibora

  Witam.Mam pytanie,bo choć informacje tu zawarte są bardzo przydatne,jednej znaleźć nie moge,a mianowicie,czy koszt protezy szkieletowej zależy od ilośći punktów z jakich się składa?Czy nie ma to znaczenia.Mam na myśli same zęby,a nie elementy estetyczne na klamrach itp.

  9 Maj 2015 o 06:58

 80. Martyna

  Witam,
  Piszę z prośbą o poradę. Moja siostra została poinformowana przez lekarza, że musi usunąć wszystkie trzonowce bo są w stanie krytycznym. Studiuję TD ale jestem dopiero na pierwszym roku i nie bardzo orientuję się jeszcze w implantach. Kobieta ma 28 lat więc nie chciałaby raczej nosić protezy tym bardziej, że bliższe zęby mają wiele ubytków i nie wiadomo, czy za jakiś czas nie trzeba będzie również ich usunąć. Czy mógłby mi pan zaproponować jakąś opcję? Najlepiej żeby koszt był jak najniższy.
  Serdecznie dziękuję.

  12 czerwca 2015 o 09:32

 81. trzusło

  Witam potrzebuję porady chciałem uzupełnić ubytki ale po wizycie u periodontologa okazało się że muszę usunąć znaczną część zębów tak też zrobiłem góra lewa strona brak 1-3-4-6-7 prawa 1-3-4-5-6-7 ósemki są dół prawa strona brak 1-2-6-7 po lewej miały być do usunięcia jeszcze trzy ale chirurg stwierdził że można je jeszcze leczyć jakie są opcje na uzupełnienie tego wszystkiego.

  30 listopada 2015 o 13:08

 82. ceniaca zacnosc

  Porzadny z Pana czlek panie doktorze.W czasach gdzie pieniadz rzadzi swiatem jest Pan perelka.To tak abstrachujac od stanu uzebienia pacjentow:)

  22 lutego 2016 o 17:27

 83. Piórek

  Witam mam braki ząbków w górnej lewej czesci jest to brak 3 i 4 chciała bym je uzupelnic ale niewiem jak a chodzi mi o najtanszy koszt czy protezka mostek koronka prosze o poradę

  4 marca 2016 o 07:27

 84. Marek

  Witam
  Mam świeżo zrobioną protezę szkieletową na dole opartą na 4,5 i4,5,teraz zauważyłem że w protezie nie ma 8-mek czy to jakaś specjalna technika ?
  Na górze mam wszczepione 4 implanty na których będzie mocowana proteza.Lekarz wspominał o dwóch rodzajach mocowania ;na zatrzaskach ,lub na specjalnych śrubach stożkowych .Jeszcze nie zdecydowałem bo czekamy trzy miesiące na przyjęcie implantów ale co Pana zdaniem jest lepszym rozwiązaniem ?
  Pozdrawiam Marek

  10 marca 2016 o 18:55

 85. Anna

  Witam,
  mój problem jest następujący: około 10 lat temu przeszłam resekcję korzeni górnej jedynki i dwójki (usunięto wówczas torbiel) i braki w kości uzupełniono biomateriałem. Po roku otwarto ponownie 1 (ból) i włożono antybiotyk. Ponad rok temu zaczęła się resorpcja korzenia jedynki i po roku trzeba było zęba usunąć (lecznie okazało się nie owocne). Po obu resekcyjnych zabiegach został zrostowiec, strasznie wrażliwy na ból (co wyszło podczas usuwania zęba i znieczulenia do zabiegu). Po tych wszystkich doświadczeniach mam ogromną barierę psychiczną przed ponowną ingerencją np. koroną-mostkiem czy implantem (o ile w ogóle byłaby możliwość jego umiejscowienia – zdania są podzielone). Mam teraz świeżą (odebraną wczoraj) miniprotezę akrylową jako rozwiązanie tymczasowe (bo dalej zastanawiam się nad koroną, albo szukam innego wyjścia, a bez zęba wygląda się tragicznie). Początkowo chciałam, by miniproteza była ostatecznym rozwiązaniem, ale problem w tym, że mam krzywy zgryz i zęby dobrze mi nie „osiadły” i będzie problemy z gryzieniem. Pytanie brzmi czy proteza szkieletowa jest łatwiejsza do dopasowania w przypadku krzywego zgryzu niż akrylowa (wymaga mniej miejsca niż akryl), czy mogłaby się sprawdzić lepiej czy krzywy zgryz jest barierą nie do ominięcia?
  Jestem po 30stce i każdy lekarz nakłania mnie do korony, a ja po prostu mam uraz po tych wszystkich zabiegach, do tego ząb który miałby być podstawą do korony jest krzywy i boję się kolejnych niespodzianek po jego spiłowaniu podczas umiejcowiania wkładu lanego.
  Pozdrawiam
  Anna

  1 czerwca 2016 o 07:52

 86. Wawa

  Chcę zrobić protezę szkieletową w górnej szczęce ( brakuje 4,5,6 po obu stronach), mam 4 zęby filarowe. Jeden z nich po resekcji korzenia, w koronie. Czy w takiej sytuacji dobra jest dla mnie proteza szkieletowa?
  Pozdrawiam. Wawa

  22 czerwca 2016 o 11:51

 87. wojtek

  Witam.Czy protezę szkieletowa nalezy wyjmowac na noc czy mozna ja myc normalnie tak jak sie myje zęby?

  6 lipca 2016 o 20:32

 88. Asia

  Witam! nie wiem czy jeszcze ktoś tu zagląda. Postanowiłam opisać swój problem posiadam protezę nylonową taką jak opisana w artykule. Góra odbiór był na koniec stycznia 2017r, dół połowa maja 2017r. Problem mam z górną protezą po 4 m-cach użytkowania ułamał się zaczep który okala ząb z jednej strony. Pani stomatolog zdziwiona bo podobno to pierwszy taki przypadek. Zrobiono mi nowy wycisk podbudowano górę bo zrobił się luz i na próbę doklejono ułamany zaczep. Wchodziła ciasno i to wszystko wytrzymało 2,5 miesiąca jednocześnie odłamały się oba zaczepy ten doklejany i ten dobry. Dlatego moje pytanie czy powinnam uważać na twarde pokarmy i czy w ogóle jest możliwość odłamania zaczepu jak ja to nazwałam. O ile można to proszę o odpowiedź. Joanna. Pozdrawiam

  16 sierpnia 2017 o 19:10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s