Zanim zamieścicie Państwo komentarz z prośbą o pomoc – proszę się zapoznać z tematem "Wygląd rany po ekstrakcji , możliwe dolegliwości , domowe metody radzenia sobie z bólem po ekstrakcji"

czy ósemki są potrzebne – usuwać czy nie?

Czy ósemki są w ogóle człowiekowi potrzebne? To zależy rzecz jasna od sytuacji w buzi pacjenta. Jeśli pacjent posiada wszystkie inne zęby zdrowe a szczególnie ważne są wtedy zęby sąsiednie – szóstka i siódemka – wtedy krzywo rosnąca,kalecząca policzek ósemka jest zbędnym balastem dla pacjenta. Szczególnie jeśli jeszcze ma głęboki ubytek i konieczne by było leczenie kanałowe takiej ósemki. Leczenie kanałowe ósemek często okazuje się niemożliwe do wykonania, ze względu na anatomię ósemek,ich liczbę korzeni,zakrzywienie korzeni oraz ze względu na położenie samego zęba (pozycja ósemki rzadko jest prawidłowa – często ósemka wyrzyna się w kierunku policzka). Jeśli ósemka nie ma zęba przeciwstawnego (dla ósemki górnej zębem przeciwstawnym będzie ósemka dolna) wtedy może się ujawnić tzw. efekt Godona – ząb nie podparty przez inny ząb wysuwa się z zębodołu aż po prostu wypadnie. W takiej sytuacji,kiedy ósemka nie służy pacjentowi do gryzienia a ma głęboki ubytek, powinno się ją usunąć.

 

Inaczej postępujemy,kiedy pacjent utracił sąsiednią siódemkę czy szóstkę (a na pewno kiedy stracił oba te zęby). Staramy się zachować ósemkę za wszelką cenę aby po tej stronie łuku zębowego nie powstał brak skrzydłowy zębów,który skutkuje często zaburzeniem zwarcia a co za tym idzie bólami w stawie skroniowo-żuchwowym (pacjenci nazywają to „zawiasem”). Wtedy,jeśli jest konieczność zachowania takiego zęba a pozycja ósemki jest nieprawidłowa,leczy się go kanałowo i wykonuje się na nim pracę protetyczną – koronę na wkładzie (pacjenci mówią na to: wkręt,śruba,bolec,szpilka).

Korona protetyczna koryguje nieprawidłowe wychylenie zęba i przywraca funkcję żucia. Szczególnie wredne są ósemki dolne,które często nie mogą się wydostać z kości,wychodzą z niej częściowo a częściowo pozostają pod dziąsłem,powodując zaleganie płytki nazębnej (blado-żółty,miękki osad na zębach,zbudowany w 80% z bakterii) oraz pożywienia powodując rzecz jasna wcale nie rzadko duży stan zapalny,ból a nawet zmniejszoną możliwość otworzenia buzi (szczękościsk).Wtedy konieczna może się okazać antybiotykoterapia, częste przepłukiwanie dziąsła dookoła tej ósemki a ratunkiem może być mały,bezbolesny (bo w znieczuleniu) zabieg chirurgiczny,polegający na odsłonięciu korony tej ósemki.

Często ósemki dolne wcale nie wychodzą z dziąsła i pozostają w kości. Co robić w tej sytuacji? Zdania są podzielone. Jeśli ósemka taka powoduje stan zapalny to oczywiście powinno się ja usunąć. Jeśli nie powoduje zapalenia,torbieli i innych problemów,to moim zdaniem taki zabieg jest zbędny – kość po takiej ekstrakcji zarasta przez pół roku a pacjent przez tydzień czasu gryzie jedzonko po drugiej stronie. Tym bardziej jest to zbędny zabieg,jeśli na zdjęciu rtg widać,że ósemka ta wykorzystała już swój potencjał do wzrostu a pacjent jest w słusznym wieku (bo ząb mądrości może dawać dolegliwości wtedy kiedy się rozpycha nóżkami – wtedy kiedy rośnie). Czyli ósemka może być problemem dla pacjenta w wieku 23-30 lat.

Autor niniejszego artykułu posiada dwie dolne zatrzymane ósemki i póki co,nie zamierza ich usuwać, pomimo iż są one położone poziomo (a może właśnie dlatego nie zamierza ich usuwać 🙂 ). Niemniej jednak autor niniejszego opracowania jest świadom tego,że w medycynie nigdy nic nie wiadomo i że jego ósemki mogą się kiedyś jeszcze odezwać. Małe prawdopodobieństwo ale jednak – i wtedy autor podejmie się ekstrakcji tych ósemek. Z tego właśnie powodu,zdania na temat ekstrakcji ósemek całkowicie zatrzymanych są podzielone – są lekarze,którzy wolą dmuchać na zimne i radzą pacjentowi usuwać takie zęby.

lek.dent
Tomasz Zdziarski

Reklamy

73 Komentarze

 1. Anetta

  Panie doktorze. Jestem zachwycona Pana portalem: otwartość, fachowość i nie napuszanie się czynią, że stałam się Pana wierną fanką. Lubię poczytać zamieszczane tutaj teksty, informacje, które służą mi wiedzą, jak również wywołują poczestokroć uśmiech na mej twarzy ( mówię o Pańskim poczuciu humoru). Powienien doktor zostać pisarzem! 😉
  Z pozdrowieniami
  cierpiąca od wtorku po dłutowaniu ósemki
  Anetta

  3 lutego 2012 o 17:18

 2. Ewelina żyła

  bardzo pomocny portal.obecnie uczę się jako asystentka dentysty w londynie (w maju egzaminy)(robię national dyploma in dental nusing)moze mi pan powiedziec czy w Polsce taki zawód jest w ogóle Popularny nie orientuję się a zastanawiam sie na powrotem do polski za jakieś piec lat , i czy bede miala co robic ?wdzięczna za pomoc

  10 marca 2012 o 18:38

  • Witam,

   tak,praca z asystą jest teraz bardzo popularna w Polsce (dental nurse to asysta pracująca na cztery ręce z lekarzem?). Co raz więcej gabinetów zajmuje się prawdziwym leczeniem kanałowym a tam praca bez asysty nie ma sensu. Życzę powodzenia,pozdrawiam.

   lek.dent. Tomasz Zdziarski

   11 marca 2012 o 15:59

   • Marta

    Witam. Mam 32 lata miałam mieć usuwane ósemki lecz na zdjęciu okazało się ze tkwią głęboko . Aby je usunąć trzeba by było wycinać kości szczęki a to mogłoby spowodować paraliż twarzy. Chirurg zalecił ich w ogóle nie usuwać . Żadnej z 4 a w razie boli 7 kanałówka 7. Pytanie mam czy takie 8 mogą się psuć tam pod dziąsłami czy jest to niemożliwe przy zębach całkowicie zatrzymanych ?

    29 lipca 2016 o 20:40

 3. Ewelina żyła

  dziekuje bardzo za odpowiedz mam nadzieje ze mi sie uda nauki co nie miara anatomia dentystyczna itd daje rade ale jest bardzo cięzko:(tak na cztery rece nawet troche wiecej musze robic light cure itd chyba to niebieskie swiatlo po polsku do tego inne rzeczy Pracuje w bardzo ruchliwym gabineci pol etatu orthodony ipól w normalnym gabinecie jak pacjent wchodzi do gabinetu to juz wiem co bedzie zastosowane w przypadku ortho. i po spojrzeniu w zeby w gabinecie dent.bardzo pasjonująca praca pozdrowionka

  26 marca 2012 o 23:39

 4. Tak, light cure to lampa polimeryzacyjna (niebieskie światło)

  no cóż,powodzenia w pracy na cztery ręce 🙂

  27 marca 2012 o 11:57

 5. Paulina

  Witam Pana doktora,
  W młodości miałam usuniętą dolną lewą 6. Przez lata 7 coraz bardziej przesuwa się w dół przekrzywiając w stronę języka (prawie się położyła już), natomiast 8 kładzie się na nią (nie wyszła mi całkowicie, widać jedynie kawałek kości z połowę korony, ale gula cały czas się przesuwa). Do tego zauważyłam, że 8 na górze zaczęły się bardzo nienaturalnie wykrzywiać w stronę policzka (mam wrażenie, że może być to efekt który opisał Pan w artykule, że nie ma podparcia już na dole). Na zdjęciu pantomagraficznym jednak na razie widać, że nie stykają się nerwami. Co Pan doktor radziłby mi w tej sytuacji? Dentyści,których odwiedziłam są bardzo sprzeczni w tej kwestii (jeden radził usunięcie 8 pomimo tego, że tylko jedna górną ma delikatną próchnicę, inny radził założenie aparatu na dół, pomimo tego ze dolna 8 jeszcze nie wyszła) i sama nie wiem co z tym zrobić, czy może najlepiej na razie zostawić w spokoju i poczekać na rozwój sytuacji? W każdym bądź razie na co mam się przygotować w przyszłości? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  25 Maj 2012 o 19:53

  • Witam,

   nie widzę zdjęcia ani modeli gipsowych – ile ma Pani lat?
   może trzeba leczyć kanałowo siodemkę , zrobić w niej wkład (wkład wyprostuje Pani oś pionową zęba) i wtedy most opierający się na tym wkładzie oraz na piątce.

   U góry nie wiem jakie są zęby – jeśli jest siódemka i szóstka to ósemkę „idącą” w policzek się usuwa.

   Mam nadzieję że pomogłem.

   pozdrawiam

   25 Maj 2012 o 21:46

 6. Bożena

  Witam serdecznie, chciałabym się poradzić czy należy usunąć moją ósemkę. Ząb nie wyszedł z dziąsła, na zdjęciu jest on nachylony (ok. 45st.) w kierunku siódemki i o nią się opiera. Brak przeciwstawnej ósemki, szóstka po tej samej stronie została usunięta z powodu złego leczenia kanałowego i stanu zapalnego. Od pewnego czasu mam kłopoty reumatyczne i bardzo chce wierzyć w to, że przyczyną była niedawno usunięta szóstka. Czy ósemka może być jakimś zagrożeniem i też należy ją usunąć ?

  22 lipca 2012 o 15:23

  • Witam,

   jeżeli ósemka jest wyrznięta i daje się ja oczyszczać i nie jest dziurawa,to można zostawić – ważne też jest , czy ósemka wyszła do końca, czy np.: nie opiera się swoja koroną w połowie siódemki i niszczy ją (?) – trzeba się udać do gabinetu ze zdjęciem RTG i ocenić jej przydatność – usuwanie ósemki to czasem „konkretny” zabieg więc trzeba się zastanowić czy na pewno trzeba.

   pozdrawiam

   22 lipca 2012 o 23:09

   • Bożena

    Dziękuję za odpowiedź, moja ósemka nie jest wyrznięta znajduje się poniżej dziąsła, na RTG opiera się krawędzią korony o korzeń siódemki. Czy taką „schowaną” ósemkę należy usunąć ? Trudno mi podjąć decyzję ponieważ zdania lekarzy są podzielone.

    23 lipca 2012 o 14:04

 7. emka

  W ubiegły piątek miałam ekstrację krzywo rosnącej ósemki. W wyniku przerażających zasłyszanych historii (o braku czucia w języku, co więcej o braku czucia smaku (!), połamanych, poćwiartowanych ząbkach) poszłam od razu do szpitala (
  W zasadzie poszłam dość późno, pół roku temu miałam wypadek na kajtach, najpierw nie mogłam leczyć z powodu gipsu i zastrzyków przeciwzakrzepowych, potem przyznaję, że ze strachu; Ząb zabrałam na pamiątkę, tam, gdzie sięgałąm szczoteczką, był biały, tam gdzie przykryało dziąsło, niestety już czarny.. ubytek był wyraźny.
  Obecnie (czyli w poniedziałek) zębodołu brak;
  Nie miałam prześwietlenia, ale profesor powiedział, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji,
  przebiegła bardzo szybko, poczułam wyraźna ulgę.
  Ale teraz po 3 dniach żałuję, że nie błagałam o kanał, bo początkowy komfort zmienia się w poczucie pustki i utraty…jak żyć…(?)
  _______________
  a teraz pytanie właściwe: jeśli ząb (który zabrałam do domu) dawał się rozkruszać pilnikiem tak, że z dużą dozą łatwości dostać sie do kanału zębowego i jednocześnie ubytek występował od wewnętrznej strony… to czy mógł się nadawać jeszcze do leczenia?

  _____________
  pytanie właściwe 2: co z tym poczuciem pustki, no beznadziejnie jest:( czuję się jak szczerbata choć to ósemka była)

  23 lipca 2012 o 03:25

  • Witam,

   nie rozumiem niestety pytania :

   „jeśli ząb (który zabrałam do domu) dawał się rozkruszać pilnikiem tak, że z dużą dozą łatwości dostać sie do kanału zębowego i jednocześnie ubytek występował od wewnętrznej strony”

   uczucie pustki minie,przyzwyczai się Pani

   pozdrawiam

   23 lipca 2012 o 21:27

 8. Aneta

  Witam.
  Mam zatrzymaną ósemkę (38 lat) Nie wyszła ale dziąsło pękło już dawno i widać ją. Mam ciasno w szczęce. mam przeciwstawną ósemkę wyrzniętą. Ostatnio miałam problemy z zawiasami. (ból) Noszę szynę NTI, przechodzi (po miesiącu) Dentysta namawia na usunięcie ósemki, mówi, że pod dziąsło wchodzą bakterie. Obecnie mnie zęby nie bolą. Czy trzeba koniecznie usówać ? Czy problemy z rzuchwą może powodować ta ósemka. Dodam, że problemy zaczeły się przy leczeniu kanałowym 6 zupełnie po drugiej stronie, ale tez zawiało mnie i nie mogłam przez dwa dni głową skręcic , potem doszły bóle zębów, i to też nie po tej stronie co ta ósemka nieszczęsna 🙂
  pozdrawiam

  20 września 2012 o 14:27

  • Witam,

   dużo danych Pani podała – problemy z żuchwą spowodowane są najczęściej wczesną utratą zębów trzonowych i przedtrzonowych – „zawiasy” zaczynają źle pracować i pojawiają się bóle. Jeżeli ósemka powoduje bóle, szczękościsk, bóle gardła,migdałków, bóle węzłów chłonnych to ja bym usunął – oprócz tego od tej ósemki „psuć” się może 7ka.

   pozdrawiam

   23 września 2012 o 10:11

 9. Anna

  Witam Pana serdecznie…
  Mam mały problem, we wtorek czyli 6.11.12 usunęłam górną ósemkę pierwszego dnia nie bolało praktycznie w ogóle, a wczoraj i dzisiaj co jakiś czas odczuwam dość silny ból zwłaszcza po wypiciu chłodnej wody ( piję dość dużo wody mineralnej ) problem w tym że mnie boli w różnych miejscach 😦 nawet zęby na dole, zwłaszcza dolna szóstka. Przed wyrwaniem picie zimnej wody przynosiło mi ulgę. Dodam że samo miejsce po zabiegu mnie nie boli praktycznie w ogóle i wygląda ładnie – jest różowe.
  No i palę papierosy 😦
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam….

  14 listopada 2012 o 10:34

  • Witam,

   może obnażone są korzenie zębów sąsiednich? powinno samo się ustabilizować – można sobie kupić lakalut sensitive i myć tym zęby,wiekszą ilością pasty. Zimno łagodziło ból zęba,który był pewnie z głębokim ubytkiem.

   pozdrawiam

   p.s. możliwe jest,że jest inny ząb,szyjka zęba do leczenia

   15 listopada 2012 o 18:12

 10. Mala

  Panie doktorze,

  A jak 8 dolna ma glebokie wypelnienie i jest podejrzewana o bole na zdjeciach widac tyle, ze wypelnienie jest blisko komory, stanu zapalnego na zdjeciu brak, pozostale zeby wszystkie sa ale niektore martwe albo z duzymi wypelnieniami. To leczyc, byc moze kanalowo jak zachaczy o kanal czy rwac

  15 listopada 2012 o 18:37

  • Witam,

   najpierw trzeba wyjaśnić stan siódemki i szóstki – jeśli są źle wyleczone to ja bym się wstrzymał z rwaniem ósemki. Bo straci Pani dwa zęby i zrobi się brak skrzydłowy. Jeśli nie ma zęba górnego do gryzienia i nie czuje Pani w ogóle tej ósemki w zgryzie oraz jeśli szóstka i siódemka są dobrze wyleczone – to moim zdaniem ósemkę rwać.

   pozdrawiam

   15 listopada 2012 o 19:28

 11. Mala

  Panie doktorze

  Dziekuje bardzo za pomoc – osemka gorna po tej samej stronie zostala usunieta bo cos podobno z nia bylo nie tak, a teraz sprawa osemki dolnej, ktora boli. Siodemka obok ma glebokie wypelnienie a szostka tez pobolewa i jest po leczeniu kanalowym. Teraz chca mi rwac te osemka bo mowia „a kto pani bedzie leczyl osemke kanalowo” a jak bedzie za chwile zle takze z szostka. Niestety mieszkam czasowo za granica i mam trzy dni do wyjazdu., chociaz jestem juz dluzej nikt nie chcial przyjac „obcego” pacjenta. A teraz to juz w ogole.
  A czy mozna z otwartym kanalowo zebem leciec samolotem „z lekarstwem”?
  A jak dlugo minimalnie trwa leczenie kanalowe takie osemki?
  CZy pan doktor tez uwaza, ze leczenie kanalowe (i zwykle) pod mikroskopem i bez stanowi taka duza roznice?
  Jak mialam robione plomby pod mikroskopem to teraz mam wrazenie, ze bez mikroskopu bedzie zrobione niedokladnie.
  Ps Zeby mam w kiepskim stanie – duzo martwych, duze wypelnienia i dlatego tak walcze. Bo niby wyrwac to sie zawsze zdazy. A przy glebokim wypelnieniu tej osemki dolnej zaraz przy komorze jest szansa, ze do kanalowego leczenia nie dojdzie. Wezly mam po tej stronie powiekszone a dolegliwosci odstrony tego zeba mam okolo 2 lat
  Co bym pan doktor radzil na to wszystko?

  20 listopada 2012 o 15:28

 12. Klaudia

  Witam dziś byłam u chirurga szczękowego z problemem bolącej ósemki, która nie chce wyjść, lekarz powiedział, że trzeba jej pomóc chirurgicznie się wydostać i naciął mi dziąsło, mam pytanie, lekarz mówił, że przez co najmniej pół godziny mam zaciskać mocno watkę między zębami jednak mineły już trzy godziny jeszcze bardzo krwawi, czy wszystko jest w porządku? przez jaki czas po zebiegu nie mogę nic jeść?

  28 listopada 2012 o 15:23

  • Witam,

   po takim zabiegu można od razu jeść i pić bo to nie jest ekstrakcja (jak zrozumiałem) tylko wycięcie kaptura dziąsłowego. Ranę przepłukiwać płynem z chlorhexydyną. Trzeba zbadać krzepnięcie krwi u lekarza ogólnego. Czy dużo było krwi przez te 3 godziny?

   pozdrawiam

   29 listopada 2012 o 18:40

 13. Klaudia

  tak ,krwi było dużo i lekarz przepisał mi antybiotyk. Proszę pana doktora o radę, moja ósemka jest przekrzywiona w stronę siódemki jeden chirurg powiedział, że trzeba ją będzie usunąć, natomiast drugi zaproponował właśnie odsłonięcie koronki dwa dni temu, po którym boli mnie jeszcze gorzej, nie wiem czy to z powodu, że ząb się lepiej wyżyna? Boli mnie przy szczególnie przy jedzeniu kiedy szczerzej otwieram usta i muszę jeść drugą stroną. Mam tam głeboką dziurkę i ząb jest jeszcze głeboko, ból przy wchodzeniu jedzenia ,boję się, że niepotrzebnie się zgodziłam na ten zabieg:(

  30 listopada 2012 o 12:37

 14. Klaudia

  Dodam jeszcze, że moje problemy z ósmkami zaczęły się jakieś trzy miesiące temu. Najpierw był straszny ból całej prawej strony twarzy szczególnie w skroni, po jakimś czasie dało się wyczuć dolne ósemki pod dziąsłami, potem zaczęło mnie też pobolewać z lewej strony ale już w mniejszym stopniu, mam zrobione zdjecie rtg, ósemka całkowicie pozioma ułożona, druga troszkę prościej ale wchodzi też lekko na siódemkę. Jeden lekarz powiedział, żeby usunąć obie obie ósemki szczegółnie tą poziomo ułożoną bo wyleci razem z siódemką jednak na zabieg mogę iść dopiero w nowym roku. Drugi chirurg zaproponował właśnie ten zabieg odsłonięcia żeby pomóc wyjsc ósemce i przepisał antybiotyk dalacin. Teraz męczy mnie ból po lewej stronie, gorszy niż wcześniej, boli w skroni i kiedy pochylam głowę i jem. Czy to może być zakażenie które przejdzie po antybiotyku? boje sie ze teraz kiedy ta osemka jest odslonieta , a jest jeszcze gleboko, bedzie sie czesciej wdawac zakazenie i trzeba bedzie ja usunac, może mogłam od razu zdecydować się na usunięcie

  30 listopada 2012 o 13:56

 15. Olga

  Witam,
  od około 2 tygodni wychodzi mi ósemka na dole po prawej stronie, czasami tylko pobolewała, ale teraz dała się mocno we znaki. Wczoraj obudziłam się z opuchniętą buzią po prawej stronie (o dziwo bardziej na górze) cały czas mnie boli, a nawet wydaje mi się, że zaczęła mnie boleć również górna ósemka do kompletu. Ponadto mam szczękościsk i ciężko mi otworzyć buzię choć trochę. Płuczę te miejsce szałwią, smaruję dentoseptem i biore różne tabletki przeciwbólowe ale jak narazie nic nie pomaga…Czy mam dalej to kontynuować i czekać czy udać się do dentysty? Z tym, że nie wiem jak dentysta coś tam zobaczy skoro mam szczękościsk? Proszę o pomoc…

  6 grudnia 2012 o 11:02

  • Witam,

   trzeba ocenić czy ósemka będzie zębem pełnowartościowym „do gryzienia” – RTG pantomograficzne , ocena kliniczna. Jeżeli tak i ósemka wyjdzie,to może trzeba tylko wyciąc kaptur dziąsłowy? do gabinetu warto pójść, i dentysta coś tam zobaczy 😉

   pozdrawiam

   9 grudnia 2012 o 22:32

 16. mila

  Panie Doktorze

  mam bardzo duży ubytek w górnej ósemce od strony siódemki (chyba z pół zęba mi się ukruszyło). Dawno temu miałam wyrwaną szóstkę ale zęby się przesunęły i nie mam wolnych przestrzeni między nimi. u dołu mam zęby do siódemki, ósemka jest wyrwana, także górna 8 opiera się na dolnej 7. Czy w takim wypadku taką ósemkę ratuje się, czy usuwa?

  3 stycznia 2013 o 21:47

  • Witam,trzeba by było zobaczyć tą ósemkę – kiwa się? wyszła z kości? czy nie? jakie ma kanały – jak trudne będzie leczenie , czy po leczeniu wystarczy plomba czy trzeba będzie robić koronę? czy akceptuje Pani koszta? itd , lekarz to Pani doradca,przedstawia Pani warianty leczenia i koszta a Pani się na to decyduje lub nie – wiedząc jakie są wady i zalety każdej z metod.

   pozdrawiam

   4 stycznia 2013 o 22:37

  • p.s. może się zdarzyć,że ósemka będzie wymagała leczenia specjalistycznego i jej koszta osiągną np.: połowę ceny koszty implantu. Trzeba zrobić duże zdjęcie RTG i ocenić je i zaproponować rozwiązania najlepsze dla Pani.

   4 stycznia 2013 o 22:43

 17. zuzunia

  Witam Panie doktorze mój problem jest następujący akurat od tego czasu kiedy wyżyna mi się ósemka górna słyszę dziwne szumy w uszach coś jak buczenie ale tylko kiedy leżę w nocy, czy możliwe, żeby wrastające zęby powodowały takie dolegliwości? Ósemki rosną wszystkie krzywo i za tydzień mam pierwszą ekstrakcję…Teraz boli mnie lewa szczęka u góry, dziąsła są chyba troszkę opuchnięte i kiedy gryzę boli mnie szóstka, czy to może tak promieniować ból od wychodzącej ósemki, szóstka jest podobno zdrowa? Kiedy dotykam dziąsło przy siódemce boli. Będę bardzo wdzięczna za radę:)

  16 stycznia 2013 o 16:08

  • Witam,

   wyrzynające się ósemki mogą powodować bóle połowy głowy. Raczej szumów nie – tutaj zbadałbym serce i ciśnienie + morfologia krwi.Najpierw wyjaśniłbym właśnie tą ósemkę a potem jeśli ból nie ustąpi – szóstce.

   pozdrawiam

   17 stycznia 2013 o 13:28

 18. HANIA

  WITAM,
  MOIM PROBLEMEM JEST ÓSEMKA W ZATOCE STAWOWEJ, KTÓREJ W OGÓLE NIE WIDAĆ ZA TO NA ZDJĘCIACH NIESTETY WIDNIEJE. ZACZNĘ MOŻE OD POCZĄTKU – BOLI MNIE STAW ŻUCHWOWY – CZASEM OKRUTNIE. MOJE ZĘBY WIDZIAŁ STOMATOLOG, PROTETYK, ORTODONTA, CHIRURG. STWIERDZILI, ŻE BYĆ MOŻE TEN STAW BOLI BO MAM WADĘ ZGRYZU I UBYTKI. ZALECONO APARAT ORTODONTYCZNY I SZYNĘ RELAKSACYJNĄ, ALE ORTODONTA WYSŁAŁ MNIE NA CHIRURGIĘ SZCZĘKOWO – TWARZOWĄ BO NIE PODOBAŁA MU SIĘ ÓSEMKA UMIESZCZONA W ZATOCE SZCZĘKOWEJ. TAM Z KOLEI CZEKA MNIE ZABIEG JEJ USUNIĘCIA. MAJĄ USUWAĆ A JA NIC NIE WIEM NA TEN TEMAT. CZY MOGĄ BYĆ JAKIEŚ POWIKŁANIA ZE WZGLĘDU NA LOKALIZACJĘ ZĘBA, CZY PRZESTANIE MNIE BOLEĆ TEN STAW, ILE CZASU SIĘ TO BĘDZIE GOIĆ?

  22 stycznia 2013 o 16:37

  • Witam,

   od zatrzymanych ósemek może boleć praktycznie pół głowy. Jeśli zabieg wykonuje chirurg,to poradzi sobie z każdym możliwym powikłaniem przy takiej zatrzymanej ósemce „w zatoce”.

   uszy do góry więc

   pozdrawiam

   26 stycznia 2013 o 00:21

 19. HANIA

  JESZCZE RAZ HANIA 🙂
  MÓJ STOMATOLOG ODRADZA WYRWANIA TEJ ÓSEMKI, STAW BOLI PO MOJEJ PRAWEJ STRONIE, ZĄB SIEDZI W ZATOCE PO LEWEJ. ZABIEG W NASTĘPNY WTOREK A JA SIĘ BOJĘ I NIE WIEM CO ZROBIĆ. PROSZĘ O POMOC I POKRZEPIAJĄCE SŁÓWKO

  POZDRAWIAM

  22 stycznia 2013 o 16:52

 20. milena

  Witam. Mam pytanie odnośnie ekstrakcji ósemki. Wiem, że zabieg jest wykonywany przy znieczuleniu. Czy istnieje jednak możliwość, że podczas usuwania zęba odczuję silny ból? Wiem, że nacina się dziąsło, poza tym bardzo boję się tego zabiegu.

  Pozdrawiam!

  6 lutego 2013 o 22:13

  • Witam,

   jeśli cokolwiek boli,to ma Pani prawo to sygnalizować i prosić o znieczulenie – jeśli mimo to znieczulenie nie działa,można odstąpić od zabiegu.

   14 lutego 2013 o 21:04

 21. Patka

  Witam
  11go stycznia mialam usuwana dolna 8mke , dzis leczylam 7ke i zaczelo mnie bolec, chirurg mowi ze goi sie prawidlowo, dentysta ze slabo jak na taki juz czas , czy to normalne?mialam ciete dziaslo ,,czy powinnam znowu udac sie do chirurga czey to normalne ze po leczeniu zeba obok boli mnie dziaslo obok osemki prosze o rade

  19 marca 2013 o 10:07

 22. Patka

  panie doktorze mam zatrutego zeba obok na dziasle zostal mi gips czy mozliwe ze zastygl leczy mi sie tam 8mka jak mam go usunac

  22 marca 2013 o 13:34

 23. Patka

  powyzsze pytania juz sa mnie wazne jak dlugo boli zab po zatruciu ?przed leczeniem kanalowym zabieg wykonany w czwartek a mnie pobolewa to normlalne ?dzis sobota

  23 marca 2013 o 20:23

 24. KamilS

  Witam,
  Jestem zmartwiony moimi dolnymi ósemkami. Mam 25 lat, obie są położone poziomo, opierają się o 7ki. Z prawej strony jest widoczny kawałek zęba, tworzy przestrzeń między siódemką która jest prawie nie możliwa do dokładnego wyczyszczenia, z lewej jest pod kością. Korzenie prawej są na styku z kanalikiem w którym biegnie nerw. Korzenie lewej na zdjęciu zanikają w kości tworzac jakby jeden korzeń, również blisko nerwu. Byłem na konsultacji – zdania podzielone. Po lewej stronie szóstka wypchnęła 5kę jakby z łuku w kierunku policzka, po prawej dolna 3 jest obrócona o 45 stopni. Cała szczega górna jest wysunięta do przodu zwlaszcza jedynki. Moje pytania to czy powinnem usunąć te ósemki czy lepiej czekać aż zaczną boleć? Czy one beda jeszcze rosły mimo mojego wieku i jeszcze bardziej zniszczą zgryz lub 7ki? Chciałbym zauważyć ze nic mnie boli, nie mam stanów zapapnych. Chirurdzy jedni mowili że muszę (nie wspominali o nerwie), inni odradzali tłumacząc ryzykiem uszkodzenia. Jestem w kropce. Potrzebuje pomocy.
  Pozdrawiam
  Kamil

  15 kwietnia 2013 o 21:48

  • Witam,

   ja bym usuwał tą ósemkę,która wystaje – od niej na pewno popsuje się 7ka. Ósemkę położoną w kości bym zostawił (chyba,że planowany jest aparat ortodontyczny) i tylko obserwował co rok,co dwa lata. (RTG)

   ja swoich ósemek położonych w kości nie dałem sobie usunąć 🙂 ale mam świadomość,że mogą zacząć tworzyć się torbiele wokół nich i w konsekwencji ropień = ból.

   pozdrawiam

   19 czerwca 2013 o 19:27

 25. Witam,proszę o pomoc.Właśnie wróciłam ze szpitala po nieudanej próbie usunięcia chirurgowo 8ki.Dostałam aż 5 zastrzyków i cała twarz mi zesztywniała ,podczas próby nadal czułam nerw i po godzinie zostałam wysłana z antybiotykiem do domu i za tydzień mam przyjść ponownie.Dostałam 2 zastrzyki w nerwa bo czułam ból lekarz powiedział że to dobrze że trafił nerwa.Dodam jeszcze że mieszkam w Anglii i że nie jestem za wyrywaniem zębów tylko ratowaniem ,tak więc 3 razy zmieniałam dentystę bo nie chciałam się pogodzić z diagnozą wyrwanie,aż trafiłam na polskiego dentystę i powiedział to samo.Wtedy stwierdziłam że wszyscy nie mogą się mylić.Ząb ten był już leczony ale nie kanałowo.Tu 8 nie leczą ponoć nigdy.Polski dentysta powiedział że 80% dentystów w Polsce nie podejmie się leczenia kanałowego,ponoć mam korzenie zakręcone.Mam pytanie:czy jest możliwe że po kolejnym antybiotyku zastrzyki zadziałają na nerw i usunie się go bez bólu????Podczas próby ząb został naruszony i ukrychnięty z 2 stron troszkę i widać czarne czego wcześniej widać nie było,podczas wbijania tak takiego jakby gwożdzika mnie przy znieczuleniu bolało?Boję się że przez to wbijanie (gwożdzika)jak póści znieczulenie ból będzie nie do wytrzymania.Kolejne pytanie:Czy jest to możliwe żeby dał mi się teraz we znaki?????Nigdy nie bałam się dentysty ale teraz jestem przerażona i już chyba tam nie pójdę.Chcę się zapisać na usypianie ale tu się czeka do 4 miesięcy.Jak mogę sobie radzić z bólem oprócz tabletek?????czosnek i gożdziki na przemian ,okładam nie wciskam ,te uszczyrbnięte miejsca.Dentysta mi powiedział że nie powinien mnie boleć mocniej niż bolał,bo nerw jest w korzeniu nie na górze.A ja się boję że dostało się powietrze i się zacznie.Za miesiąc jadę do Polski,co mi pan radzi wyrwać czy leczyć?Z góry wygląda biały ale te miejsca po ukłuciach …czyba czarny w środku.
  Bardzo przepraszam że takie …pierdoły opisuje i te pytania ale nie wiem co robić.
  Bardzo dziękuję.

  29 czerwca 2013 o 21:50

  • Witam,

   jeżeli pokaże Pani zdjęcie RTG – to mogę powiedzieć trochę więcej,czy leczyć czy nie. Trzeba się udać do lekarza,chirurga szczękowo-twarzowego,który zajmuje się takimi trudnymi ósemkami (jeśli chce Pani usunąć).Antybiotyk powinien pomóc i wtedy pierwsze znieczulenie powinno zadziałać.

   pozdrawiam

   5 lipca 2013 o 14:58

 26. Franek

  Ja z kolei mam pytanie o ząbki 7-8. Na dole z lewej strony rośnie mi ósemka, w zasadzie niewiele jej brakuje, zeby się zmieścic – no ale jak to 8, powinno się ją usunąc. Problem w tym, że przy wumianie amalgamatu na nowe wypełnienie w 7 okazało się, że ubytek pod amalgamatem jest spory. Było lekarstwo, zadzialało, zęba udalo się zaleczyć, ale wypelnienie jest duże (dosc blisko komory). Generalnie ta leczona 7 wydaje mi sie jakas dziwna. Zalecono, żeby wykonać onlay, bo takie duze wypełnienia moga z czasem stac sie nieszczelne (skurcz polimeryzacyjny). I tu pojawia sie pytanie: lepiej usunac 8 i meczyc te 7 dalej, czy usunac ja i pozwolic urosnac tej 8, zeby sobie ladnie zajela miejsce (a rosnie dosc przyzwoicie). Z drugiej strony szczeki, rowniez u dolu, stracilem kiedys 7 – osemka urosla prawidlowo i „udaje” siodemke.

  20 lipca 2013 o 23:43

 27. Natalia

  Panie doktorze,
  Mam 3 ósemki w kości, pod dziąsłem. Dwie na dole są ułożone ukośnie i opierają się o siódemki. Nic mnie nie boli, Mam 22 lata i szczerze mówiąc nie chce ich usuwać – wyznaje zasadę, że jak nie boli, nie trzeba ingerować 🙂 Nie wspomnę już o tym, jak przeraża mnie sam zabieg ekstrakcji ósemek. Mogę przesłać Panu moje zdjęcie RTG. Byłabym ogromnie wdzięczna za radę czy mogę je zostawić czy koniecznie trzeba usunąć. Z góry dziękuję za odpowiedż,
  Pozdrawiam

  21 lipca 2013 o 23:19

 28. selir87

  Witam;)

  Chciałabym rozpocząć leczenie ortodontyczne, w związku z tym dowiedziałam się, że powinnam usunąć swoje ósemki. Problem polega jednak na tym, że strasznie boję się zabiegu i ewentualnych komplikacji.

  Poniżej przesyłam Panu zdjęcie pantomograficzne moich zębów, będę wdzięczna jeśli rzuci Pan na nie okiem i powie, czy zabieg będzie skomplikowany i czy w ogóle usuwać te ósemki, skoro zupełnie mi nie dokuczają…

  Dziękuję

  1 sierpnia 2013 o 19:56

 29. ines

  Witam serdecznie

  Od 3 dni męczę sie z okropnym bólem osemki,a co za tym idzie opuchlizną policzka, bólem gardła i połowy twarzy.Co 6h faszeruje sie ibupromem max- bol staje sie mniej uciążliwy. Ósemeczki nie usuwałam ponieważ z powodu złego zaleczenia kanałowego musiałam usunąć 6. Kawałek 8 kaleczy opuchnięty policzek (jest ona od kilku miesiecy widoczna na równi z dziąsłem) a teraz postanowiła najwidoczniej bardziej „wyjrzec” na swiat.
  Czy w tej sytuacji powinnam odczekac,czy wyżej wymienione objawy sa objawem czegos powaznego? Moja ulubienica przypomina mi o swoim istenieniu przez ostatnie2 lata regularnie…,jednak nigdy nie az tak uciążliwie.
  Co robic w tej sytuacji!? proszę o radę.

  3 września 2013 o 10:54

 30. Aga

  Witam,

  nie wiem czy komentowanie jest jeszcze możliwe… ja mam podobny problem do tego opisanego w artykule, posiadam zatrzymaną ósemkę (lewą górną). Jeden specjalista poradził usunąć, inny absolutnie nie! tłumacząc to tym że się kiedyś ona przyda. Zęby mam stłoczone i przesunięte w prawo. Przez kilka ostatnich lat ta ósemka parła, ale nie wyrżnęła się ostatecznie. Wciąż odczuwam ucisk i ból promieniujący po prawej stronie gdzie wszystkie zęby się najbardziej stłoczyły.
  Wspomniana 8mka nie dotyka 7mki. Nawet korzeniem (wykonałam zdjęcie 3D) ale jest bardzo blisko niej, obawiam się że dojdzie do tego że mi w końcu popsuje tego zdrowego zęba. Chciałam dodać że korzeń ósemki jest zwarty. Nie on posiada odgałęzień.
  Nie wiem co robić. Byłam u wielu lekarzy (chirurgów szczękowo – twarzowych) odsyłają mnie wciąż do kolejnych…czas płynie i nadal nie wiem co począć 😦 chciałam bardzo założyć aparat po usunięciu tego zęba ale sytuacja się nie wyjaśniła i nie wiem gdzie dalej się kierować.
  Proszę o jakąś sugestię.
  Jestem z Katowic.

  16 października 2013 o 23:03

 31. Pola

  Witam
  Mój syn piętnastolatek ma mieć założony aparat ortodontyczny. Pani doktor zaleciła konsultację u chirurga stomatologicznego w sprawie óśemek. Lekarz u którego byłam nie wypowiedział się jednonacznie czy ekstrakcja tych niewidocznych jeszcze ósemek jest konieczna. Dodam, że wymiana uzebienia u mojego syna była opóźniona ok 2 lat. pozdrawiam i proszę o jakąs podpowiedź , bo sama nie wiem co z tym fantem zrobić?

  18 października 2013 o 18:11

 32. Agnieszka 30

  Witam 🙂 Otóż wzięłam się za te moje nieszczęsne zęby które poleciały jeden po drugim w ciąży a pozostały korzenie w przeciągu 3 tygodni miałam usunięte korzenie górnej prawej 4 ,6,7 oraz lewą 5,6,7 pozostały mi po dwóch stronach 8 (decyzja o ich losie zapadnie po zrobieniu RTG ) mój stomatolog zaproponował mi most porcelanowy ale cena zwaliła mnie z nóg .Stomatolog dodał również że będzie ciężko gdyż same korzenie były zbyt długo zaniedbane i dolne zęby wyrównały się z górą chodzi mi o zgryz ,ale że jest wykonalne . Moje pytanie brzmi co Pan by mi zaproponował w takim przypadku ,czy częściowa proteza ,czy coś innego ?? Dodam że na dolnej szczęce nie mam 5, 8 lewej chyba nie wyrosła bo nie przypominam sobie usuwania 🙂 6 do leczenia ,natomiast po prawej stronie na dole brak 6,7 usuwane w dzieciństwie chirurgicznie . Drugie pytanie czy usuwać te górne 8 skoro nie ma zębów sąsiadujących z nimi ?? pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  22 października 2013 o 19:38

 33. Agnieszka

  Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać o kwestie związaną z ósemkami dolnymi. Mam za sobą leczenie ortodontyczne, w wyniku którego niepotrzebne usunięto mi cztery przedtrzonowce. W międzyczasie pojawił się problem z ósemkami dolnymi. Jedna z nich rosła prawidłowo, ale druga pod kątem 45 stopni na siódemkę. Usunęłam te dolne, by nie przysporzyć sobie problemów. Teraz moja siostra ma ten sam problem, tylko że nie była leczona ortodontycznie. Proszę mi odpowiedzieć:
  -Czy rzeczywiście trzeba usuwać taką ósemkę ustawioną pod kątem ostrym na siódemkę? One na zdjęciu rtg wyglądają tak samo, każda z nich jest częściowo wyrznięta i częściowo schowana (zarówno było tak u mnie, jak i u siostry). Jeśli nie ma poza tym żadnych dolegliwości? Czy na pewno zniszczy siódemkę, pomijając już stłoczenia w odcinku przednim, gdy pacjent jest w wieku 23-30?
  -Planuję ponowić leczenie ortodontyczne, gdyż po tym obecnym moja twarz wygląda, co najmniej „chudo” i w kilku miejscach mam szpary, których wcześniej nie było. Myślę nad czterema implantami, jednak na górze mam dwie ósemki, które wyrosły nieco policzkowo, ale są zdrowe, całą resztę zębów posiadam i też mam bardzo zdrową. Co z takimi ósemkami? Warto je zostawić? Ortodonci są chętni, by usuwać ósemki, a mnie troszkę ich szkoda, nie mają przeciwstawnych dolnych i stąd nie wiem, co z nimi zrobić.
  Wiem, że teraz używa się systemy w ortodoncji, które pozwalają stworzyć więcej miejsca na zęby, stąd moje pytanie.
  -Zastanawiałam się jeszcze nad jedną kwestią, często zatrzymane zęby, takie jak dwójki, trójki, czy czwórki ortodonta stara się wprowadzić do łuku, by odtworzyć komplet 28 zębów. Dlaczego ortodonci nie proponują takiego rozwiązania, gdy jest zatrzymana ósemka, a jest miejsce w łuki, by ją wprowadzić? Implantuje się wszystkie zęby za wyjątkiem ósemek, które jednak są przydatne do gryzienia pokarmów. Z jednej strony zdrowe ósemki są przydatne, a z drugiej porzuca się ideę odtwarzania ich, czy ratowania, gdy są zdrowe, ale źle ustawione.
  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Agnieszka

  6 listopada 2013 o 22:51

  • Witam,

   problem z ósemkami polega na tym,że stanowią przeważnie słabe zakotwiczenie dla np.: mostu czy protezy,ze względu na budowę korzeni – ósemki górne mają korzenie ustawione tak,jakby Pani podniosła rękę do góry i złączyła palce w jeden punkt – a palce to korzenie. Inne trzonowce czyli siódemki i szóstki mają korzenie ustawionetak jakby Pani teraz rozłożyła palce na boki – czyli stanowią one świetne zakotwiczenie w kości. Obserwuję,że z powodu parodontozy u pacjentów tracą oni najczęściej i najszybciej siekacze dolne i ósemki górne (krótkie i cienkie korzenie – to w dużym uproszczeniu). Ósemki są też słabo oczyszczane przez pacjentów – szczególnie te,które nie wyszły do końca i opierają się o 7kę – tworzy się tam wtedy taka trójkątna przestrzeń,w której kumuluje się jedzenie. Poza tym,ortodonci uważają,że ósemki bardzo słabo dają się przesuwać w kości – czyli słabo poddają się leczeniu ortodontycznemu. No i na koniec – łuk człowieka jest ok jeśli kończy się na siódemce – niektórzy uważają,że jak kończy się na szóstce to też. Ósemki są też często odpowiedzialne za stłoczenia zębów w łuku. Z tych powodów idą one pod nóż. Co nie oznacza,że posiadanie ósemki równa się ekstrakcja. Jeśli u pacjenta brak szóstki…i nie stać go na implant,to trzeba ratować wszystkie inne zęby – szczególnie jeśli mają zęby przeciwstawne do gryzienia.

   a co do sprowadzania ósemki zatrzymanej pod dziąsłem do łuku – nie wiem – mnie się wydaje,że to niemożliwe – ale trzeba zapytać ortodonty.
   no i – teraz dominuje ortodoncja bezekstrakcyjna,niechętnie usuwa się zęby

   pozdrawiam serdecznie

   16 listopada 2013 o 19:56

 34. joanna

  Super art. -a jesli szostka jest do wyrwania to osemeczka troszke sie zsunie? Bo jesli 6 i 8 do usuniecia to pol szczeki mi zostanie 😦

  9 listopada 2013 o 13:12

  • Witam,

   raczej nic się nie zsunie (bez ortodonty). Co najwyżej ostatni ząb w łuku położy się w kierunku luki do przodu.

   15 listopada 2013 o 14:03

 35. magda

  Witam

  Panie Doktorze proszę o pomoc , zdecydowałam się na leczenie ortodontyczne, po zrobieniu zdjęcia pantomograficznego, dowiedziałam się, ze mam zatrzymana -leżacą poziomo lewą 8, która absulutinie nie boli , nie przeszkadza tez 7- nic się z nia nie dzieje , ale Pani ortodontka zapowiedziała, ze bez jej usuniecia nie założy aparatu, po konsultacji u 3 chirurgów wszyscy jednomyślnie stwiedzili,ze jeśli nic się nie dzieje, to lepiej nie ruszac i ze nie przeszkadza ona w leczeniu ortodoncyjnym , komu wiec wierzyc? czy jest możliwość w ogole podjęcia leczenia aparatem bez dłutowania owej 8 ???
  proszę o pilna odpwiedz
  pozdrawiam 😉

  20 listopada 2013 o 18:32

  • Panie Doktorze proszę o pomoc , zdecydowałam się na leczenie ortodontyczne, po zrobieniu zdjęcia pantomograficznego, dowiedziałam się, ze mam zatrzymana -leżacą poziomo lewą 8, która absulutinie nie boli , nie przeszkadza tez 7- nic się z nia nie dzieje , ale Pani ortodontka zapowiedziała, ze bez jej usuniecia nie założy aparatu, po konsultacji u 3 chirurgów wszyscy jednomyślnie stwiedzili,ze jeśli nic się nie dzieje, to lepiej nie ruszac i ze nie przeszkadza ona w leczeniu ortodoncyjnym , komu wiec wierzyc? czy jest możliwość w ogole podjęcia leczenia aparatem bez dłutowania owej 8 ???
   proszę o pilna odpwiedz
   pozdrawiam 😉

   21 listopada 2013 o 11:03

 36. Angelika

  witam!Wszystkie ósemki oprócz górnej po prawej stronie mi wyszły już dawno,mam 24 lata i właśnie będę miała wyrywaną prawą górną czwórkę.Czy jest szansa że 8-ka jeszcze wyjdzie i trochę zmiejszy lukę po 4-ce?

  24 listopada 2013 o 02:35

 37. Damian

  Witam!chciałem sie dowiedzieć kiedy moge zapalić a jelsi to ile i jak bo wycieciu kaptura zebowego 8semki…zabieg byłdziś rano,ile to sie wogole goi ?

  16 grudnia 2013 o 18:49

 38. Kaja

  Witam,

  Czy mogę prosić o poradę ? Aktualnie wyżynają mi się dwie górne ósemki, chyba większa ich część jest już na wierzchu, czuje je prawie w całości, tylko są małe. Rzecz w tym, że ósemki rosną mi z odchyleniem – w policzki. Dentysta, do którego chodzę powiedział mi, że jego zdaniem ósemki trzeba usunąć, bo rosną krzywo i będą kaleczyć policzek – już teraz widzi, że tamto miejsce jest lekko zaczerwienione. Potem jeszcze skonsultowałam to z ortodontką – ona również stwierdziła, że zęby chyba najlepiej wyrwać, bo nie mają dolnego oparcia (dolne ósemki musiałam usuwać chirurgicznie, jeszcze przed wyrżnięciem – do aparatu). Dzisiaj byłam u dentysty- innego (bo chciałam usunąć już ósemki, ale na NFZ) i on z kolei stwierdził, że jego zdaniem ósemek nie trzeba wyrywać, bo owszem, jest na nich próchnica, ale nie są na tyle zniszczone że trzeba je usuwać, a ponadto na policzkach nie widzi jakiegoś specjalnego stanu zapalnego. Powiedział też, że ósemki mogą się kiedyś przydać – w razie utraty innego zęba trzonowego można przesunąć ósemkę na jego miejsce. Jego zdaniem więc warto takie zęby zostawić. Wyleczył mi próchnicę na jednym zębie i polecił mi umówić się na usunięcie próchnicy na drugiej ósemce. Zębów nie wyrwałam, ale mam kompletny mętlik w głowie i nie wiem w końcu, czy te ósemki powinnam wyrywać profilaktycznie, czy narazie zachować, a gdybym poczuła, że bardzo wadzą mi w policzki – usunąć. No i co z brakiem dolnego oparcia, o którym mówiła ortodontka ? Z góry dziękuję za pomoc.

  2 stycznia 2014 o 12:18

 39. Agnieszka

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Chciałabym Pana Doktora dopytać jeszcze o cztery kwestie:
  -Czytałam kiedyś artykuł, w którym pisano, że warto te zęby pozostawić, gdyż można je później wykorzystać w zabiegu autotransplantacji, w miejsce brakującego, innego zęba. Bardzo mało jest rzetelnych informacji w Internecie… Czy Pan Doktor mógłby się wypowiedzieć na ten temat?
  -Chciałabym ponowić to pytanie. Czy rzeczywiście trzeba usuwać taką ósemkę ustawioną pod kątem ostrym na siódemkę, częściowo zatrzymaną? One na zdjęciu rtg wyglądają tak samo, każda z nich jest częściowo wyrznięta i częściowo schowana (zarówno było tak u mnie, jak i u siostry). Jeśli nie ma poza tym żadnych dolegliwości, stanów zapalnych? Czy na pewno zniszczy siódemkę, pomijając już stłoczenia w odcinku przednim, gdy pacjent jest w wieku 23-30? Wiem, że pomiędzy taką ósemką a siódemką może zbierać się jedzenie, ale jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, to mimo to, taka ósemka jest skazana na usunięcie? Wielu ortodontów, czy stomatologów widząc taką ósemkę, wyrośniętą częściowo mówi, iż natychmiast należy ją usunąć, gdyż poza stłoczeniami w odcinku przednim, może nam doprowadzić do resorpcji korzenia siódemki? Czy to na pewno jest niezbędne, gdy wokół tych dwóch zębów nie ma żadnych bakterii, próchnicy, resztek jedzenia?
  -Wiem, że komplet zębów wpływa na nasz profil twarzy, podtrzymując mięśnie, by te nie opadały, uwydatnia również kości policzkowe i usta. No właśnie, więc mówimy ekstrakcjom „nie”, bo również wpływa to negatywnie na nasz wygląd, gdzie twarz zaczyna się zapadać. Jak to jest z ósemkami? Czy one również odpowiadają za nasz wygląd, twarz, profil, usta, podtrzymanie mięśni? Z tego, co się orientuje, współczesna ortodoncja odchodzi od usuwania przedtrzonowców i trzonowców właśnie z uwagi na profil, a nie ilość miejsca w szczęce, gdyż już istnieją metody rozbudowania łuków, jednakże ekstrakcja trzeciego trzonowce, to nadal dosyć częsta praktyka w tej dziedzinie.
  -Czy może mi Pan Doktor powiedzieć, dlaczego implantolodzy, chirurdzy, którzy gdzieś napominają o możliwościach autotransplantacji trzeciego zęba trzonowego, nie proponują implantacji tych zębów? Nie mówię o sytuacji, gdy ktoś ma usunięte cztery ósemki, ale o sytuacji, gdy usunął, jedną lub dwie (były do tego konkretne wskazania, np. ta moja powyższa, gdzie ósemka rosła pod kątem ostrym na siódemkę i była częściowo zatrzymana) i teraz mu brakuje antagonisty. Najczęściej, wtedy się słyszy, że lepiej te dwie ósemki usunąć, gdyż już „nie pracują” i są bezużyteczne.
  Ja, póki co, nie planuję usuwać moich dwóch bezużytecznych ósemek, gdyż mam je zupełnie, prosto wyrośnięte zdrowe i po prostu mi ich szkoda.

  2 stycznia 2014 o 18:01

 40. Agnieszka

  Panie Doktorze, proszę mi pomóc jeszcze w takiej kwestii. Otóż, widziałam ostatnio zdjęcie panoramiczne od bliskiej mi osoby i z niego jasno wynikało, iż dolne ósemki mają miejsce na wyrznięcie się, a górne są całkowicie zatrzymane i jedna jest położona poziomo, a druga skierowana na drugiego zęba trzonowego. Ta osoba jest również w wieku 23-30. Pytaliśmy kilku stomatologów i chirurga, większość zaleca, by je usuwać, mimo tego, że nie dają żadnych objawów, stanów zapalnych, nie wyrzynają się. Tylko jeden stomatolog zalecił, by je pozostawić do momentu aż dadzą o sobie znać. Chcielibyśmy sprawdzić na tym zdjęciu rtg, to o czym Pan Doktor pisze, mianowicie, czy ósemka wykorzystała swój potencjał do wzrostu. Jak to zrobić, na co zwrócić uwagę?

  2 stycznia 2014 o 18:11

  • magda

   Twój komentarz oczekuje na moderację.

   Witam

   Panie Doktorze proszę o pomoc , zdecydowałam się na leczenie ortodontyczne, po zrobieniu zdjęcia pantomograficznego, dowiedziałam się, ze mam zatrzymana -leżacą poziomo lewą 8, która absulutinie nie boli , nie przeszkadza tez 7- nic się z nia nie dzieje , ale Pani ortodontka zapowiedziała, ze bez jej usuniecia nie założy aparatu, po konsultacji u 3 chirurgów wszyscy jednomyślnie stwiedzili,ze jeśli nic się nie dzieje, to lepiej nie ruszac i ze nie przeszkadza ona w leczeniu ortodoncyjnym , komu wiec wierzyc? czy jest możliwość w ogole podjęcia leczenia aparatem bez dłutowania owej 8 ???
   proszę o pilna odpwiedz

   2 stycznia 2014 o 22:05

 41. Witam

  Panie Doktorze proszę o pomoc , zdecydowałam się na leczenie ortodontyczne, po zrobieniu zdjęcia pantomograficznego, dowiedziałam się, ze mam zatrzymana -leżacą poziomo lewą 8, która absulutinie nie boli , nie przeszkadza tez 7- nic się z nia nie dzieje , ale Pani ortodontka zapowiedziała, ze bez jej usuniecia nie założy aparatu, po konsultacji u 3 chirurgów wszyscy jednomyślnie stwiedzili,ze jeśli nic się nie dzieje, to lepiej nie ruszac i ze nie przeszkadza ona w leczeniu ortodoncyjnym , komu wiec wierzyc? czy jest możliwość w ogole podjęcia leczenia aparatem bez dłutowania owej 8 ???
  proszę o pilna odpwiedz
  pozdrawiam 😉

  2 stycznia 2014 o 21:57

 42. ZIM

  Straszne dla oczu jest czytanie teksty pisanego białą czcionką na ciemnym tle.

  10 stycznia 2014 o 19:43

 43. Agnieszka

  Panie Doktorze, czy mogę prosić o odpowiedź?

  12 stycznia 2014 o 12:29

 44. barmat

  Witam. Mam pytanie czy warto leczyć kanałowo dolną ósemkę jeśli nie mam już siódemki? Czy może jednak wyrwać i żyć bez 7 i 8?

  27 lutego 2014 o 13:16

 45. Ag26

  Blog, który stał się poradnią… Polska…

  27 sierpnia 2014 o 15:34

  • haha 🙂

   niestety taka jest przykra prawda o polskiej służbie zdrowia,albo płacisz albo czekasz i cierpisz. Dlatego też starałem się pomagać (na tyle na ile można pomóc przez internet) i nie winię biednych pacjentów. Niestety ilość postów z prośbą o pomoc przerosła moje moce przerobowe (musiałbym tutaj pół etatu odpisywać ludziom)

   pozdrawiam serdecznie

   31 sierpnia 2014 o 18:01

 46. gosc

  mialam usuniete dwie gorne i ostatnio dolna….co bylo dla mnie strasznym przezyciem 😀 i mam pytanie co zrobic w przypadku gdy dostanie mi sie do zebodolu jakies jedzenie?

  15 października 2014 o 20:54

 47. Klaudia

  Witam,
  W piatek mialam usuwane dwie usemki: gorna i dolna, obie z prawej strony. Przez dwa dni prawie nie czulam bolu po ich usunieciu, niestyty w niedziele bol zaczal sie nasilac, rowniez dzis (poniedzialek), czuje, ze bol jest silniejszy. Mam lekki szczekoscisk, bol dolnych zebow: 3,4,5, rany po usunieciu usemek nie ropieja, czuje mrowienie w brodzie i w policzku. Biore tabletki przeciwbolowe, niestety nie czuje wiekszej poprawy. Czy powinnam skontaktowac sie ze specjalista czy zastosowac domowe sposoby leczenia? Z gory dziekuje za odpowiedz!

  26 stycznia 2015 o 23:21

 48. Marta

  Dzień dobry,
  Widzę, ze post został napisany dawno, ale może uda mi się uzyskać odpowiedź. Mam wszystkie osemki i ze wszystkimi problem ze wzrostem. W czasie leczenia ortodontycznego dostalam zalecenie wyrwania dolnej lewej osemki. Byla ona pod kapturkiem, no wlasnie, byla.. Po zdjeciu rtg, a pozniej po tc okazalo sie, ze korzenie tej osemki leza w kanale nerwowym i chirurg powiedzial, ze podczas usuwania moze dojść do paralizu trj strony twarzy, ze jest duze prawdopodobieństwo i nie zaleca. Powiedzial, ze moze mi usunąć kapturek, by ułatwić czyszczenie tego zęba, by nie rozwinęła się pruchnica. Tak tez tez zrobil. Mialam laserowe wycinanie kapturka zebowego w srode (dzisiaj jest niedziela), doktor powiedzial, ze laserowo szybko sie goi i oo tygodniu bedzie ok.. No dobrze, tylko ja nadal mam spuchnieta twarz, biorę caly czas tabletki p\bólowe, boli mnie w szczególności rano, jak wstaje i tabletki juz dawno puszczaja.. Nie wiem co myslec, gdyz boli mnie gakze w trakcie polukania sliny, tak jakby wezly chlonne? Nie wiem, czy to jest normalne, moze mam takie ibjawy, bo podczas zabiefu lekarz asystujacy rozszerzał mi buzie, tak ze nie moglam jej utrzymac, strasznie mnie bolalo.. Nie wiem, co Pan sadzi, bylabym wdzieczna o opinię. Nie wiem, czy moge miec jakies zapalenie spowodowane bakteriami, bo w sumie zabieg laserem byl prawie bez krwawienia. Nie pale papierosów, nie choruje na cukrzycę, plucze bezalkoholowym plynem z herbapolu na krwawiace dziaska itp. Moze oodraznilam miejsce szczoteczka do zebow? Nie wiem, juz wszystkiego sie lapie.. W sumie wczoraj postanowilam nie myc zebow, by nie podraznic, to i tak mnie nad rsnem bolalo. Nie moge otworzyć szczęki szeroko. Czy to jest normalne, ze utrzymuje sie opuchlizna i ból tak dlugo po takim zabiegu? Prosze o opinię.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Marta 🙂

  24 Maj 2015 o 09:58

 49. Karina

  Witam Panie doktorze od 2 tygodni mam dziąsło póchnietę i byłam wczoraj u stomatologa i twierdziła że mam dziąsło przegryżionionęe wykupiłam maść i smarowałam ale to nadal nic nie pomogło. Rok temu byłam u chirurga żeby wyrwać górną ósemkę pod dziąsłem ale stwierdzić że nie trzeba usuwać bo tak jagby jej nie było. Czy to możliwe że ósemka mnie boli czy raczej nie. Bardzo bym prosiła o porade.

  27 września 2015 o 23:58

 50. Anna

  Czy można uzupełnić ósemkę? Jak?

  4 lutego 2016 o 00:01

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s